Cinsel sağlık

Cinsel sağlık tanımı ile geliyor, her kültür, alt kültür olarak, zor bir iştir ve bireysel cinsel sağlık farklı standartlar vardır. ASHA cinsel sağlık hastalığı veya plansız gebelik kaçınarak çok daha fazla içerdiğini düşünmektedir. Biz de gebelik cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan veya istenmeyen olma ya da cinsel sağlıklı olmasını birisi engellemez inanıyoruz.

İşte cinsel sağlık Asha’nın tanımı:

Cinsel sağlık kucaklamak ve hayatımız boyunca bizim cinsellik zevk yeteneğidir. Bu bizim fiziksel ve duygusal sağlığı önemli bir parçasıdır.cinsel sağlıklı aracı olma:

  • Cinselliğin anlamak hayatın doğal bir parçasıdır ve cinsel davranış daha fazlasını içerir.
  • Tanıma ve cinsel haklarını hepimizin paylaştığı saygı.
  • cinsel sağlık bilgileri, eğitim ve hizmetlerine erişimi olması.
  • istenmeyen gebeliklerin ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar önlenmesi ve gerektiğinde bakım ve tedavi aramaya bir çaba.
  • istendiğinde cinsel zevk, tatmin ve samimiyet yaşamaya güçlü olmak.
  • cinsel partner ve sağlık sağlayıcıları da dahil olmak üzere diğerleri ile cinsel sağlık hakkında iletişim kurmak için güçlü olmak.

Cinsel Sağlık tanımlama

ASHA Kurulu üyesi ve Tıp J. Dennis Fortenberry, MD Indiana Üniversitesi pediatri profesörü, nasıl kullanıldığını, terim cinsel sağlık gördüğü ve nasıl tanımlanabilir.

ifade “cinsel sağlık” halk sağlığı ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesine ilişkin klinik konularda bir dizi kapsar. Ben kendi çalışmalarında ifadesini çok kullanmak ve genişleyen para alanımızda hoş bir yeni bir paradigma olduğunu. Aslında, cinsel sağlık kavramı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi tüm yönleriyle temel alaka gibi geliyor bana.

Dürüst olmak gerekirse, ancak, cinsel sağlık hakkında konuşmak her işimizin gün-gün hususları etkilemiş görünmüyor. Seks hala öncelikle karşı biz avukat risk faktörlerinin bir dizi olarak görülüyor. Ben “risk” olarak seks ve cinsellik bu perspektif cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ile ilişkili stigma meşru ve cinsel çeşitlilik bizim toplumumuzun zehirli intoleransı katkıda bulunduğuna inanıyorum. Bir cinsel sağlık perspektif seks kişisel ve epidemiyolojik risklerin kavramını içerir, ama bizim hayatımızda seks yaygın öneminin farkındadır.

Ben cinsel sağlık ilk etapta ne anlama geldiğini biliyor Ancak, ben merak etmeye başladık. Bu büyük bir kavramdır ve belki de tanımlar, idealist overwrought ve kerameti kendinden menkul görünüyor doğal. Tanınmış bir çalışma tanımı düşünün Dünya Sağlık Örgütü :

“Cinsel sağlık, fiziksel, duygusal, zihinsel ve cinsellikle ilgili refah, sosyal bir devlettir; bu sadece hastalık, disfonksiyon veya sakatlığın olmaması değil. Cinsel sağlık cinsellik ve cinsel ilişkilere olumlu ve saygılı bir yaklaşım, hem de keyifli ve güvenli cinsel deneyimler, zorlama, ayrımcılık ve şiddetten arınmış olma olasılığını gerektirir. cinsel sağlık elde ve muhafaza edilmesi için, tüm kişilerin cinsel haklar, saygı korunması ve yerine getirilmelidir. ”

Özellikle cinsel sağlık kompleksi, fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal nitelikler onun tanınması, bu tanım içinde kabul etmek çok ve evrensel cinsel haklar cinsel sağlık demirleme vardır. Ama, ben bu tanım quaintly admonishing ve ebeveyn olarak bulmak ( “… keyifli ve güvenli cinsel deneyimleri … sahip olma olasılığı”). Daha da önemlisi, tanım cinsel belirsiz. Ne olursa olsun ben, okumak kullanılır ve bu tanımı gösterdi kaç kez, ondan cinsel sağlık insanların günlük yaşamlarında nasıl çalıştığını bile ilkel bir vizyon elde edemez. Ben ve cinsel haz cinsel haklar cinsel sağlık tanımından bulunmadığına özellikle çünkü, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri daha yakın dövme tanımı konusunda aynı şeyleri hissediyorum.

Yani, belki de cinsel sağlık ne olduğu hakkında kendimle net almak gerekir. Ve, cinsel sağlık sadece negatifleri daha fazla olmalıdır: zorlama değil; ayrımcılık değil; şiddet değil. birçok insanın hayatında bu negatif prevalansı biz adil ve eşitlikçi bir toplumu yakalamaktan ne kadar uzak söyler. Ama cinsel seks sağlık sonuçta hepimizin çok daha aktif katılımını gerektirir düşünüyorum ve zorlama, ayrımcılık ve şiddet nihayet fethetti eğer cinsel sağlık kendi ortaya umuyoruz oldukça yetersiz görünüyor.

 

13007379_176186066108007_457859673531181951_n

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
649 okuma
18 Eylül, 2016
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Chat