Facebook, gizli Messenger sohbetleri için şifreleme seçeneği sunuyor

Facebook‘un Messenger için yeni Gizli Konuşmalar özelliği, Google’ın Allo sohbet uygulaması olarak benzer uçtan uca şifreleme modeli kullanıyor.

 

Bugün itibariyle, Facebook’un 900 milyondan fazla kullanıcısı, gönderici ve alıcı dışındaki tüm mesajları bir iletiyi koruyarak, uçtan uca şifrelenmiş belirli sohbet konularına sahip olmayı seçebilmelidir. Gizli Konuşmalar olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcıların mesajlarını beş saniyeden bir güne kadar her yerde kendini imha etmelerini sağlar.

Gizli Konuşma başlatıldığında, Facebook’un uygulaması konuşmanın “bir cihazdan diğerine şifrelenmiş” olduğunu söylüyor. Şifrelenmiş konuşmalar ana sayfadan yeni bir mesaja dokunarak ve ardından sayfanın sağ üst köşesindeki Gizli düğmesine dokunarak, ardından da gizli bir sohbet başlatmak istediğiniz kişiyle başlayabilir.

Yeni gizlilik özelliği, bu yılın başlarında diğer sohbet uygulaması Whatsapp’ın milyar kullanıcısı için Facebook’un uçtan uca şifreleme uygulamasının tamamlanmasını izliyor .

 

Facebook, Messenger’daki yeni gizlilik özelliğini açıklayan bir destek sayfasıyayınladı . Temmuz ayında mesajların nasıl şifreleneceğini ayrıntılandıran bir teknik makale yayınladı.

WhatsApp gibi, Messenger Gizli Konuşmaları uçtan uca şifreleme için Sinyal Protokolü’nü kullanır. Protokol, NSA ‘nın muhabiri Edward Snowden’ e giden mesajlaşma uygulaması olan Signal ‘ın yaratıcısı Open Whisper Systems tarafından geliştirilmiştir .

 

Google ayrıca, yeni Allo sohbet uygulamasında, Google’ın yeni AI Destekli Asistanını öne çıkaran ilk uygulama olan Gizli modu için Signal’a da yerleşti. Messenger Gizli Konuşmaları, Allo’ya benzer, bu uçtan uca şifreleme, Sinyal ve WhatsApp’ın aksine varsayılan olarak etkin değildir.

Google, gizlilik savunucuları ve Snowden tarafından yapılan bu karar için , şirketin şifrelemesini milyonlarca insan için son derece basit bir hale getirmiş olmasına rağmen sert bir şekilde eleştirildi .

Gibi Kablolu raporları , şifreleme opt-in sahip Facebook WhatsApp geçtiğimiz günlerde yasal çalışma ins önlemeye yardımcı olabilir Brezilya’da karşılaştığı bir suç durumunda yetkililere yardımcı imkansızdı çekişen sonra.

Uçtan uca şifrelemenin iletişim kurduğu iletişimin bir yönü, abone bilgileri, konum ve iletişim zamanı gibi meta verilerdir.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği , dün birkaç Sinyal hesabından meta veri talep eden bir ABD hükümetinin mahkeme celbi üzerinden Açık Fısıltı Sistemlerine hukuk danışmanlığı verdiğini açıkladı . Ayrıca, Microsoft’un şu anda mahkemelerde savaşmakta olduğu bir ulusal güvenlik yasağı emri verildi .

Haklar grubu Electronic Frontiers Foundation (EFF), bu hafta Google’ın Allo’nun şifrelemenin amacı ile ilgili yanlış mesaj göndermeyi tercih etmesi nedeniyle eleştirdi. Çünkü bu, yalnızca bir saldırganın hangi iletileri hedeflemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

“Allo, kullanıcıları ‘özel’ veya ‘gizli’ bir şey göndermek istediklerinde şifrelemeye teşvik ediyor; bu da kullanıcıların hassas, gölgeli veya utanç verici olarak yorumlayacağından korkuyoruz,” diye yazdı EFF . “Uçtan uca şifreleme, yalnızca bir şeyi saklamak veya korumak istediğinizde kullandığınız bir özellikse, onu kullanmanın basit eylemi kırmızı bayrak olarak işlev görür: ‘Burada bakın! Burada saklanmaya değer değerli, hassas bilgiler ! ‘”

EFF, Google’ı Allo’yu iki uygulamaya ayırmayı önerdi: varsayılan olarak güvenli uçtan uca şifreleme ve makine zekası Akıllı Yanıtla ve Asistan özelliklerini destekleyen bir diğeri.

En azından Facebook’un durumunda, WhatsApp bu modele uyuyor.

Facebook notları Gizli Görüşmeler mesajları, resimleri ve çıkartmalar, ancak grup mesajlarını, gif, video, ses, görüntülü arama, ya da ödemeleri desteklediğini söyledi.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.558 okuma
8 Mayıs, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat