Facebook Messenger Çocuk uygulaması başlattı

Facebook , 13 yaşın altındaki çocukları hedefleyen sohbet uygulamasının yeni bir sürümünü, iletişim onayları da dahil olmak üzere sıkı ebeveyn denetimleri ile başlatıyor.

Ücretsiz bir uygulama , Messenger Çocuklar denilen, ebeveyn kontrolü, çocuk dostu özellikler, elenmiş içerik ve uygunsuz içerik paylaşımı çocukları engellemek için güvenlik filtrelerin daha yüksek düzeyde, güvenli bir çevrimiçi sohbet hizmeti arayan anne çekmeyi umut ediyor.

Messenger çocuk, çocuğun tabletinde veya smartphone’unda yüklü, ancak bir ebeveynin Facebook hesabından kontrol edilen bağımsız bir uygulamadır. Çocuğun 13 yaşından küçükler için yasaklanmış bir Facebook hesabı yok; bunun yerine uygulama ebeveynin hesabının bir uzantısı olarak çalışır. Yalnızca ebeveynlerin arkadaş ekleme veya mesaj silme özelliği vardır.

Hiçbir ilan veya uygulama içi satın alma işlemi yok ve sosyal ağ, çocuğun bilgilerinin reklam amaçlı kullanılacağını söyledi. Facebook, kullanıcılara Messenger’a ya da Facebook’a otomatik olarak geçemeyeceklerini, ancak şirket onlara Messenger’a rehber gönderme seçeneği sunabileceğini söyledi.

Facebook ürün yönetim direktörü Loren Cheng şunları söyledi : “Büyükanne ve büyükbabalarla konuşmak için görüntülü sohbet, uzaktaki kuzenlerle iletişim halindeyken veya merhaba demek için annesine süslü bir fotoğraf gönderirken Messenger Çocuk açıyor ailelere çevrimiçi iletişim dünyasına yeni bir adım atın “dedi.

Çocuklar , ekranlı çizim araçlarından, çerçevelerden, gif’lerden, maskelerden ve çıkartmalardan oluşan bir kitaplığa videolar, fotoğraflar, gif’ler ve diğer yaratıcı öğeler göndererek bire bir veya grupla video ya da yazılı sohbet başlatabilirler.

Facebook da söyledi o çıplaklık, cinsel ya da şiddet içeriği paylaşmasını çocukları engellemek ve bayraklı içeriği yanıt vermek için özel bir denetleme ekibi olacak.

Yetişkinlere veya 13 yaşın üzerindeki kişilere gönderilen mesajlar, normal Facebook Messenger uygulamasında görünür. Ebeveynler, akıllı telefonlarındaki Facebook uygulamalarını kullanarak kişileri ve diğer seçenekleri kontrol eder.

Android’in daha sonra gelmesiyle birlikte iOS için önizleme olarak kullanıma sunulan uygulama yalnızca zamanlamanın yapılması için ABD’de kullanılabilir. Facebook, ABD Çocukların Çevrimiçi Gizliliği ve Koruma Yasası ile tam uyumlu olduğunu ve Ulusal PTA ve Blue Star Families da dahil olmak üzere çevrimiçi güvenlik uzmanlarıyla çalıştığını açıkladı.

Boston Çocuk Hastanesi ve Harvard Üniversitesi Medya ve Çocuk Sağlığı Merkezi’nde bir çocuk psikolojisi uzmanı ve içerik stratejisti olan Kristelle Lavallee, uygulamayı geliştirmek için Facebook’la çalıştı. Dedi ki: “Çocuklar (çocuklar) maruz kalma riski gelişimsel açıdan büyük olmadığı için hazır değildi.”

Lavallee, Facebook Messenger Çocukları “ebeveynleri yönetici yapıyor” ve “en iyi niyetlerle” tasarlandığını söyledi.

Uygulamanın nasıl kullanılacağı ve eğer görüleceği kalırsa biter. ABD’nin federal kanunları, ebeveynlerin onayı olmadan 13 yaşın altındaki kişiler hakkında kişisel bilgiler toplaymasını yasaklamakla birlikte, kâr amacı gütmeyen Aile Çevrimiçi Güvenlik Enstitüsü CEO’su Stephen Balkam’a göre milyonlar ebeveynlerinin izniyle olsun veya olmasın Facebook’ta zaten bulunuyor.

Facebook, genç Facebook kullanıcılarını kendileri için tasarlanmış bir servise yöneterek duruma pragmatik bir şekilde başarmaya çalışıyor dedi.

Messenger Kids, ebeveynleri ve aileleri çocuklarıyla iletişim kurmak için sosyal ağa bağlarken, çocukları ve gençleri hedef alan rakiplerin gelişimlerini engelleyerek çocukları daha geniş bir Facebook ekosistemine tanıtma fırsatı sunuyor.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.540 okuma
5 Aralık, 2017
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet