Gençlerde Oral Seksin Riskleri

Bir grup gençle son zamanlarda konuşurken, bana tamamen yeni bir terim duydum. Birçok kişinin “faydaları olan arkadaşları” var. Üç kız çocuğunun naif bir babası olmak için bunun ne anlama geldiğini sormalıydım. Bundan sonra, 14-18 yaşlarındaki pek çok gençin bu yeni cinsel ilişki biçimini geliştirdiğini öğrenmek için şok oldum.

Bugün, pek çok erkek ve kızın seks için “çengel” yaptıkları, kendilerini flört etmediklerini ya da samimi bir ilişki içinde olduklarını düşünmüyorlar.

Dahası, çoğu zaman, oral seksin geçici ilişkilerde daha “kabul edilebilir” olduğunu düşünürler-öyle ki, bazıları kendilerini hala oral seks yaptıktan sonra “teknik olarak bakire” olduklarını düşünürler.

 Psikoloji Dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma , 10. sınıf öğrencilerine yönelik bir grup seks hakkındaki düşünceleri ve algılamaları hakkında anket yaptı. 10. sınıftaki gençlerin cinsel yönden aktif olması büyük bir sürpriz olmadı. Şaşırtıcı olan anket, gençlerin cinsel ilişkiden daha sık oral seks yapıyor olduklarını ve çok daha fazla sayıda ortağın bulunduğu tespit edildi. En rahatsız edici nokta, anket yapılan gençlerin çoğunluğunun oral seks sırasında prezervatif kullanmadıklarını söyledi .

Gençlerde Cinsel Davranışı Etkileyen Faktörler

Akran baskısı , gençlerin hayatında çok güçlü bir etkendir. Fakat bu, bir gençin cinsel davranışa girme kararındaki tek faktördür. Sebepler şunlardır:

 • Gençler akranları arasında popüler olmak istiyorlar. Gençler, seks, sözlü veya cinsel ilişkide bulunursa, daha popüler olarak görüleceğine inanıyorlar. Çalışmalar tam tersini gösteriyor. Güvensiz seks yapan gençler, “popüler” olarak görülebilirken, akranları arasında çok sevilmiyorlar.
 • Gençler genellikle oral seksin hamilelikten ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan cinsel ilişki için güvenli bir seçenek olduğuna inanıyorlar. İstatistikler başka türlü kanıtlıyor. Milyonlarca genç , her yıl klamidya , gonore , HIV ve herpes gibi STD’lerle enfekte olur ve oral seks, gençlerin enfekte olduğu bir rotadır.

Ağız Seksinin Riskleri Nelerdir?

Oral-Penile Cinsel İletişim

Teorik risk: Oral seks gerçekleştirmek veya “darbe işi vermek”, alıcı ortama bulaşma riski taşır çünkü ağız içine bulaşmış enfekte sıvı (“pre-cum”) veya sperma (sperm) bulaşabilir. Herhangi açık yaralar, soğuk yaralar, vb virüs veya bakterilerin kan dolaşımına girebildiği ve bulaşabileceği bir yol olabilir. Eşin kanaması olan dişetlerinden veya açık bir boğazdan bulaşmış kan, penis üzerinde bir çizik, kesik veya boğaz ile temasa gelebileceği için, yerleştirme ortağı için teorik bir enfeksiyon riski vardır.

Belirlenmiş risk: Her ne kadar risk, anal veya vajinal cinsiyete kıyasla çok daha küçük olsa da, HIV, oral partnerle (“darbe işleri”), hatta katılımcı partnerlerin boşalmadığı durumlarda (boşalmak) alıcı ortaklara bulaştırılmıştır.

Oral-Vajinal Cinsel İletişim

Teorik risk – Bir kadında oral seks yapmak, enfeksiyona maruz kalmış vajinal sıvılar ve kan ağza girmesi nedeniyle, HIV virüsünün bulaşma riski taşımaktadır (vajinal alanı yalayan veya emen kişi). (Buna adet kanı dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir). Aynı şekilde, oral yara veya kanama diş eti bulaşmış kanının vulvar veya vajinal kesikler veya yaralarla temasa girmesi durumunda alıcı eş (vajinasını yaladı veya emen kişi) için oral seks sırasında HIV bulaşması riski teorik bir riski vardır.

Belgelenmiş risk – Oral seks sırasında HIV bulaşma riski, vajinal ve anal sekslekarşılaştırıldığında düşüktür . Bununla birlikte, HIV ile bulaşma ve oral-vajinal seks nedeniyle ortaya çıkan CYBH vakaları olmuştur.

Gençler İçin İpuçları

 • Ağız yoluyla seks hem HIV enfeksiyonu hem de cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar için risk taşır .
 • Unutmayın ki HIV ve bazı CYBE sonsuza dek sürüyor, yani tedavi edilemiyor.
 • Daha popüler görünebilir, ancak korunmasız oral seks yapmanız sizi akranlarınız arasında daha fazla beğenmenizi sağlamaz. Aslında çalışmalar, sizin gibi insanları gösterir ve korunmasız oral seks yaparken daha az saygı gösterir.
 • Oral seks sırasında hem erkek hem de kız hasta için risk altındadır.
 • Lise bittikten sonra “karışıklık”, “sürtük” veya “kolay” olmaktan ün kazanmak uzun süredir yanında kalacaktır.
 • Bir ebeveynle oral seks hakkında konuşamıyorsanız, okul danışmanınız, sevdiğiniz bir öğretmen veya aile doktorunuzla konuşun.

Ebeveynler ve Danışmanlar İçin İpuçları

 • Erkek ve kızlar için oral seks risklerini vurgulayın.
 • Onların popüler olmasının iyi niyetli oldukları anlamına gelmediğinin farkına varmalarını sağlayın.
 • Senin için ne kadar rahatsız olursa olsun, sana gelebileceklerini ve tartışabileceklerini vurgulayın.
 • Çocuğunuzun ne yaptığını, nereye gideceklerini ve kiminle birlikte olacağını bilin.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.047 okuma
14 Aralık, 2017
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Chat