Her Gün Müzik Dinleyin

 

 

Harika film Yeni Bir Başlangıç in (Jerry Maguire) hafızalardan silinmeyen sahnelerinden birinde, katı mizaçlı bir yönetici rolüyle karşımıza çıkan Tom Cruise futbolun en iyi kulüplerinden biriyle anlaşma imzalar. Spor kulübünden neşe içinde çıkıp arabasına bindiğinde, telaşla radyo kanallarını karıştırıp avazı çıktığı kadar bağırarak söyleyebileceği bir şarkı aramaya koyulur. Nihayet tam istediği gibi bir şarkı bulur, Tom Petty’nin gözde şarkısı “Free Fallin” Sonra bağıra bağıra şarkıyı söylemeye başlar.

 

Doğru zamanda doğru şarkıyı duyduğunuz anları hatırlyor musunuz? Tıpkı Jerry Maguire gibi yüksek sesle şarki söyleyip şuursuzca dans ettiğinizi. O anlarda gerçekten yaşadığınızı hissetmiştiniz, enerji dolu ve mutluydunuz. Bütün bunlar doğru sıralanmış bir dizi akort sayesinde olmuştur. Müzik size bunu sağlayabilir. Müzik ruh halinizi düzeltebilir, yüzünüze gülücüğü geri getirebilir ve yaşam kalitenizi ölçülemez derecede artırabilir.

 

Size ilham veren müziği dinleme konusunda bir koleksiyon kararlı olun. En sevdiğiniz parçalardan oluşan dolduran oluşturun ve haftanın her günü kalbinizi neşeyle dolduran şarkılar dinleyin. Ben, bazı ruh hallerimde sakin bir klasik müzik parçasını, bazen de hafif bir cazı tercih ediyorum. Örneğin, yeni bir kitap yazma aşamasında sık sık Johann Pachelbel’in “Canon in D” derlemesini veya caz efsanesi Chet Baker’in “Round Midnight’inı dinliyorum. Seminerlerimden birine katılmışsanız, ben kürsüye çıkmadan hemen önce çalan neşeli parçayı tanımış olabilirsiniz. Yolculuğa çıktığımda bile, Walkman’ımı yanıma alırım ve uçakta Cesur Yürek ve Everest gibi filmlerin bana ilham veren müziklerini dinlerim. Her gün birkaç dakika bile olsa müzik dinlemek, moralinizi yüksek tutmanıza ve ruh halinizi yönetmenize yarayan güçlü bir yöntemdir.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.231 okuma
27 Ekim, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat