İslami moda

İSTANBUL – Uzun boylu ve kıvrak ve Fas temalı ev müziğin ritmine pist aşağı çalım modelleri, Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinden. Onlar Paris ya da New York son tasarımcı stilleri görüntüleme olabilir, ama bunun yerine tunik ve renkli başörtülerini akan, yüksek topuklu giyen, İstanbul, burada.

Defile parçası İstanbul Modest  , eski moda tren araba ve sahne olarak bağbozumu Bagaj ile bir Osmanlı döneminden kalma tren istasyonunda gerçekleştirildi.

Bu Riyad ya da Kabil İslam moda değil, ne de Batı’da basmakalıp karanlık ve kasvetli bir elbise. Burada İslam moda renkli, yaratıcı ve neşeli bir kuruluştur. Aynı zamanda büyük bir iştir.

“Biz alıyoruz,” dedi Dina Torkia, Müslüman moda blogger bir başörtüsü takan ve bir fotoğraf için umut hayranları tarafından mobbed Londra’dan. “Orada başörtüsü giymek bizi Müslüman kızların bir yeri vardır ve biz moda gibi.”

Avrupa olarak boğuşurken burkini – Türkiye’de İslami elbise laiklik sınırlamadan dini özgürlük sembolü haline gelmiştir – bazı Fransız sahil kasabaları denedim tam vücut mayo kadınların ezilmesine bir sembolü olarak yasaklama.

İstanbul İslami moda başkenti Türk toplumu Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İslamcı hükümeti altında yeniden şekillenen olmuştur derecesini yansıtan bir hırs haline çalışmıştır.

Türkiye’nin eski sabit hat laik sistemi, başörtüsü, ya da başörtüsü altında, geri kalmışlık sembolü olarak görülmüş ve devlet daireleri ve okullarda yasaklandı. Fransa burkini tartışılan son haftalarda, Türkiye yine iş başörtüsü giymek, ilk kez, kadın polis memuru sağlayan eski tabular uzakta yontma.

Türkiye’de alay Artık bir nesne – ve İslamcı hükümetinin desteğiyle – başörtüsü moda evleri, dergiler, blogcular ve Instagram yıldız ile tam bir İslam moda devrimi, teşvik etmiştir. Erdoğan’ın eşi Emine ve Sheikha Mozah, Katar eski emir bir eşi, benzeri bölgede güçlü kadınlar, genç muhafazakar kadınlar için moda ikonları haline gelmiştir.

“Herkes gibi, ‘Müslüman pazarına?” Kerim Türe, şimdi İslami moda evi çalıştıran eski bir teknoloji sanayi müdürü söyledi Modanisa İstanbul merkezli. “Kara burkalardır. O klişe oldu. “

Sayın Türe birkaç in-house tasarımcıları istihdam ve Dubai ve Malezya markalarla ortaklıklar vardır. Kamuflaj ve tropikal yaprak desenleri gibi popüler renkler bu gün, mavi, sarı ve bebek vardır. Saudi Telecom onun şirket yatırım yapmıştır.

“Bizim temel amacı kadınların daha iyi hissetmek için ise,” dedi. “Onlar kaplıdır bile, çekiciliği ve iç parlaklık hissetmek için.”

Sayın Türe o bir özellikle dini aileden gelmedi dedi, ama o kimin politikaları, tartışmalı, onun iş mümkün kılmıştır Sayın Erdoğan, destekledi.

“Annem kaplıdır,” dedi. “Ablam kapsamında değildir. Bu bir Türk aile. “

Sayın Türe Mayıs, kentin bu tür ilk olay, İstanbul Modest Moda Haftası, tren istasyonunda düzenlenen bir fantezi ilişki düzenledi. İslam dünyasının dört bir yanından gelen tasarımcılar var onların koleksiyonlarını tanıttı. Ama gösterisinde modellerin çoğu Müslüman değildi. Rus ve Doğu Avrupa modelleri Türk kadınlardan daha uzun olma eğilimindedir, Sayın Türe dedi ve daha iyi edebiliyoruz “glamour göstermek için, daha kolay şeyler taşımak için.”

gösterisinde tasarımcılarından biri Loubna Sadoq, Amsterdam’da yaşıyor ve birkaç yıl önce bir başörtüsü giyen başladı 40 yaşlarında bir Müslüman kadın oldu.

“Ben dindar bir yolculuğa oldu ve ben hayatımda daha çok huzur istedim,” dedi.

Her yeni moda anlayışı olsa da, uzun sürmedi. “Ben başka bir yaşam tarzı var,” dedi, bikini ve barlar söz. “Ama yine de dindar değilim. Hala dua ediyorum. Ben camiye gittiğimde Ve ben bir eşarp giymek. “Şimdi bambu gibi doğal liflerden yapılmış başörtüsü satan bir girişimci.

Nasıl bir kadın aynı anda onun dine moda ve doğru olabilir: Müslüman modacılar esasen tek bir soruyu cevaplamak için çalışıyorsun?

“Tanrı şeyler giyiyor olacak nasıl bir faks veya e-posta göndermek değil,” Bay Ture dedi. “Erkekler için sokakta seks nesnesi olmayın. Bu mesaj. Onları provoke etmeyin. “

Bayan Sadoq İslami elbise kuralları basit olduğunu söyledi. “Mütevazı moda ve ana moda arasında hiçbir fark yoktur” dedi. “Sadece uzunluk ve genişlikte gibi, bazı şeyler ayarlamak zorunda. Sen cilt görmemeli ve sıkı olmamalıdır. Bu kadar.”

Laik Türkler günlük yaşama din encroaching korku Ama, Türkiye’nin muhafazakar Müslümanlar karşısında korku – İslam ticari tarafından sulanan hale gelmektedir söyledi.

muhafazakar Müslümanlar küçük bir grup, ilahi, defile dışında protesto “Allah büyüktür!” protestoculara, bir adamın biri, Kuran kadınların örtülü gerektiği açıktır toplama söyledi ve Tanrı’nın talimatları haline geldiğini yakındı “ahlaksızlık için bir araç moda çağırdı.”

biraz form-montaj üstleri, burada küçük bir cilt, orada dalan yaka: Show’da görüntülenen giysi bazı geleneksel sınırlarını zorlayan gibiydi.

“Uzunlukları kısa var, her şey sıkı var,” ailesi bir tekstil iş çalıştırır ve Müslüman kadınlar tarafından giyilen bazı maddelerin günümüzde İslam kurallarını ihlal inanıyor Gamze Uçar, 38, dedi. “Pantolon her yerde vardır.”

Couture İslami giyim pazarının son yıllarda büyüdü gibi, ana akım tasarımcılar eylem bir parça çalışmışlardır. DKNY ve Tommy Hilfiger Ramazan koleksiyonları tasarladı ve Dolce & Gabbana abayas satan her biri en fazla 2000 $ fiyatlı, uzun dış giysiler,.

Noor Tagouri, bir gazetecinin o Amerika’nın ilk başörtüsü giyen televizyon çapa olmak istediğini söyledi ABD’den, o sık sık, diyenler Hıristiyanlar gelen e-postaları alır “Biz giysi gibi ama biz müslüman değiliz.”

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
3 yorum
1.167 okuma
22 Eylül, 2016
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarYorumlar (3 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Chat