Nato Kimdir ?

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ABD egemenliğinde askeri-makine ittifakı olup Wall Street’in çıkarlarını öngörmeye çalışmaktadır. NATO, ABD’nin zirvesinde 1949’da kurulduğundan bu yana ABD’nin kurumsal politikası tarafından dayatılan ABD tarafından komuta edilen bir askeri yapıya sahiptir.

1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana NATO bugüne kadar 28 üye ülkeyle tarihteki en büyük siyasi-askeri ittifak olana kadar agresif bir şekilde genişlemiştir. “Ortaklık programları”, ABD tarafından savrulan bu askeri ağa sıkışan toplam ülkeyi 70 ülkeye getiriyor. ABD vergi mükellefi NATO masraflarının yüzde 70’ini, ABD askeri şirketlerine büyük bir sübvansiyon ödüyor.

2013’te 28 NATO ülkesinin toplam savunma harcamaları 1,02 trilyon dolar veya 1 milyonun üstünde milyondu. Buna karşılık Rusya, 90 milyar dolar harcıyor. İran 7 milyar doların altında harcıyor.

Buna ek olarak, NATO askerleri Afganistan’ın ABD işgalinin 13 yıllık devam etmesinin bir parçası. 2004’ten 2011’e kadar, Irak’ı yıkan sekiz yıllık işgale NATO komutasındaki on binlerce asker katıldı.

NATO, 24 Mart 1999’dan itibaren, 3800 savaş misyonunu içeren ve 1000 uçak ve uçak gemileri, destroyer ve denizaltılardan gelen cruise füzeleri içeren 78 günlük bir bombardıman gerçekleştirdi. Köprüler, demiryolları, fabrikalar, rafineriler, enerji santralleri, telekomünikasyon tesisleri, elçilikler, 480 okul ve 33 hastane dahil hedefler ezici bir çoğunlukla sivilti.

NATO Kosova eyaletini Sırbistan dışına çıkarak 50.000 askerle NATO protektoru kurdu ve büyük bir ABD askeri üssü olan Bondsteel Kampı inşa etti. ABD’nin Kosova’nın tarihsel olarak Sırbistan’ın bir parçası olduğuna ve bu haliyle devam edeceğine dair ABD’nin vaat etmesine rağmen Washington, Kosova’nın bağımsızlığını 2008’de hızla tanıdı.

2011’de NATO, 220 günde Libya’yı bombaladı ve 26.500 sorti vardı ve çoğunlukla ABD Hava Kuvvetleri tarafından uçuyordu, ancak 19 ülke emperyalist saldırganlığa kapıldı. İletişim merkezleri, apartmanlar, su şebekeleri ve elektrik hattı hedef alındı. ABD / NATO’nun askeri açıdan işkence yaparak öldürdüğü bu Afrika ülkesinin lideri Moammar Gadhaf’ı finanse eden ve destekleyen gerici milisler.

Emperyalistler, “soykırımı” önlemek ya da barışı korumak için bu bariz saldırıların her birini “insancıl eylemler” le sahte bir şekilde çağırdı. Aslında, her NATO operasyonu sömürgeci fethi ve genişlemesi acımasız bir eylemdi.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.000 okuma
29 Ocak, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :
300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Chat