Sohbet odaları güvenlimi sizce

Sohbet odası var olduğu sürece, insanlar “Sohbet Odaları Güvenli mi?” Sorusunu soruyorlardı. Ve cevap:  Sohbet odaları olmalarına izin verdiğiniz kadar güvenli veya tehlikeli . Kişisel bilgilerinizi veriyorsanız, dosyalarınızı indirin ya da kişilerle kişisel olarak tanışırsanız, güvenliğinizi tehlikeye atmışsınız demektir. Çoğu zaman insanlar bu şeylerin bir kısmını ya da tamamını yapar ve hiçbir şey yapılmaz; ancak siber ya da fiziksel olarak suçun mağduru olanlar, bu 4 güvenlik kurallarından birini ihlal ediyorlar. Bir diğer popüler soru şudur: ” Çocuklar için güvenli olan herhangi bir sohbet odaları var mı? ” Bu soruya verilen yanıt doğru değildir.

 

 • Kişisel Bilgilerden Vazgeçme

Açıkçası bu ev adresiniz, telefon numaranız ve tam adınız anlamına gelmektedir ancak kimliğiniz, daha az belirgin bilgi bırakarak da açığa çıkabilir. Çoğu kişinin yaşadığınız yeri, çalıştığınız yeri ve ailenizin üyelerini kime gösterebileceğini gösteren sosyal medya hesapları bulunur. Yorumladığınız bir postaya veya tweet’e bağlanmak doğrudan hesabınıza geri dönebilir. E-posta adresinizi taramak, daha fazla kişisel bilgi içeren web sitesi yorumları ve forum yazılarına geri yol açabilir. Profesyonel dolandırıcıların çoğu zaman bir e-posta adresi veya telefon numarası gibi tek bir bilgi parçasıyla sizinle ilişkilendirdikleri şahane bilgilerinizi açığa çıkaran kimlik ve arka plan izleme web sitelerine sahip hesaplar bulunur.

 • Hesap için kaydolmayın veya sohbetçilerin sağladığı formları doldurmayın
  . Özel bilgilerinizdeki kimlik avı girişimleri genellikle spam e-postanızda görülür ancak bir sohbet odasında da yapılabilir. Hiçbir zaman bir sohbet odasındaki birinden bağlantılı bir hesap için bir form veya kayıt doldurmayın. Site, uygun tüm görüntülerle meşru ve markalı görünebilir ancak girdiğiniz bilgiler başka birine gönderilebilir. Örneğin, bir web sayfası banka web sitesi chase.com’a benziyebilir ancak URL, yerlichat.com.secure7894.com olabilir; bankanın bir alt dizini olduğunu düşünmek sizi kandırıyor, gerçekte bu site yerlichat7894.com bir alt alan adıdır.
 • Dosyaları İndirmeyin

Basit tutacağım: .exe, .zip veya .rar ile biten dosyaları indirip açmayın. Bu tür dosyaları bilgisayarınıza koymaya başladığınızda, kendinizi virüslere, casus yazılımlara ve reklam donanımına kadar açın. Ayrıca, en modern sohbet siteleri, resimleri sohbet odasında görüntülemenize veya bir resmin tam adresini .jpg, .gif veya .png ile bitirebilmenize izin verir. Size bir .zip dosyasında bir klasör gönderdiklerini söyleyen kişilere dikkat edin.

 • Kişilerle Kişilerle Tanışma

Anlıyoruz. Bir sohbet odasına girmeyi seçmenizin tek nedeni bu olabilir. Ancak insanların bu şekilde saldırıya uğradığını ve kaçırıldığını anlamanız gerekir. Dahası, böyle aşağılık davranışları gerçekleştirmeyi planlayan insanlar, güvenini kazanmak için en çok zaman ve çaba harcamak isteyenlerdir.Kurbanlar olan çoğu insan, çevrimiçi ilişkilerinin süresinin, konuştuğu kişinin zarar görmeyeceğinin bir kanıtı olduğuna ikna olur.

 • Paranızı Vermeyin

Her sohbet salonunda, para biriminizden ayrı tutmaktan başka başka bir sebep olmaksızın insanların veya robotların yüzdesi var. Genel olarak, sohbet, chat  2  kategoriye girerler.

 • Kedi balıkçılık dolandırıcılıkları  , bilginizi ve paranızı artırmak için güveninizi kazanmaya çalışan kişiler tarafından yürütülür veya sizi onlara gönüllü olarak verirsiniz. Bu şemalarda yüzlerce varyasyon var ancak bilmeniz gereken iki popüler şöyledir:
  • Size büyük bir para toplamak için fırsat verilir. Bazen gerçekte parayla bağlanacakları için daha sonra banka bilgilerinizi hesabınızdaki her şeyi çalmak için kullanabilirler.
  • Birisinin internet, seyahat ya da tıbbi giderler için para lazım. Birkaç gün veya hafta boyunca sizi sohbet eder, sonra ortadan kaybolurlar, ancak daha sonra sıkıntı hikayesi ile yeniden görünürler.
 • Webcam / Sohbet Botları  , bir “Cam Sitesi” ne kaydolmanız için gerçek bir kişi gibi ileri geri sohbet edecek bilgisayar programlarıdır. Bazı botlar sizi kredi kartı bilgilerinizi çaldığı hayali sitelere gönderirken, bazıları meşru bir cam sitesinde kayıt işlemleriniz boyunca büyük bir komisyon yapmayı düşünüyor.Botlar genellikle spesifikliği gerektiren benzersiz sorularla iyi sonuç vermez ve aynı cümleleri yeterince uzun süre tekrarlarlar.
 • Yerli chat  , resim, video ya da para karşılığında canlı bir akış sözüdür . Bu yerli chat’lar, nakit için çıplak görüntü göndermeye istekli olan kadınlar ve hatta reşit olmayan çocuklar gibi davranıyor. Para gönderildikten sonra sahtekâr kaybolabilir veya yetişkinlere ait web sitelerinden alınan görüntüleri gönderebilir. Bazı insanlar Cam Sites’tan önceden kaydedilmiş videoyu, görüntüleri canlı bir insanı izlediklerini düşünmek için kandıran talep üzerine çağrılabilen ve aranabilen eylemler ile kullanırlar.

Korkmayın hackerden
Birisinin sohbet yazılımını nasıl kullanacağını bildiği için onları gerçek bir “hacker” yapmaz. Bazı insanlar indirdikleri hazır betikleri kullanırken, bazıları istenen etkiyi elde etmek için ne kopyalayıp yapıştırılacağını söylediler. Sözde hackerlar tarafından en çok kullanılan ve aşırı dereceli tehdit taktikleri biri, birinin IP adresini elde etmektir. Birinin IP adresiniz varsa kullandığınız internet servis sağlayıcısına ve en fazla hangi şehirde yaşadığınızı söyleyebilir, ancak genellikle sadece bulunduğunuz eyalet veya şehirdir.

Şantaja boyun eğmeyin
Bir şantaj makinesini pasifleştirme yoluna girdikten sonra, asla bitmeyecek bir yolculuğa başladın. En iyi ihtimaliniz moderatörlere veya site yöneticilerine bildirmek ve kişiyi görmezden gelmektir.yerlichat.Com, hikayeyi doğrulamak ve rahatsız edici tarafı kalıcı olarak yasaklaması için günlükleri kontrol eder. Ayrıca, polise haber vermek isteyebilirsiniz, son zamanlarda diğer gençlere ve yetişkinlere dijital fotoğraflar ve videolarla şantaj yapmak için kovuşturulan bazı yüksek profilli vakalar olmuştur.

Sohbet Odaları Çocuklar İçin Güvenli mi?

Fiziksel güvenlik ve dijital güvenlikten bahsediyorsanız, yukarıdaki dört kural geçerlidir ve çocukları güvende tutar. Ancak, siber zorbalık veya cinsel içeriğe maruz kalma yoluyla duygusal taciz söz konusu olduğunda, durdurmak veya karşı koruma yapmak neredeyse kolay değildir. Bu gibi durumları ele alacak kadar olgunlaşmamış çocuklar veya gençler için en iyi seçenek, yaş doğrulamalı ebeveyn iznini gerektiren bir sohbet bulmaktır. Bu çevrimiçi topluluklar çok az ve uzakta ancak insanların uygun hareket etmesini sağlayan anonimlik kaldırılıyor.

Yerli Sohbet, kamuya açık sohbette (varsa) gönderilen metni polis eden gönüllü moderatörlere sahiptir. Moderatörler aynı zamanda aşırı zorbalık, şantaj ve kişisel bilgilerin ve yetişkinlere uygun içeriğin gönderilmesi gibi kuralları çiğnemek için sohbetlere izin vermiyor.  Sohbet, aşağılık avcılara kök salmak için onlarca kez Polis Departmanları ve  birlikte çalıştı. Ancak polis departmanları tarafından yardım istendiğimizin çokluğu, sohbetin doğasında olan tehlikelerin bir kanıtıdır. Odalarımızda suçluların varlığı diğer sohbet sitelerinden farksızdır, ancak tüm kovuşturma kurumlarıyla mümkün olduğunca işbirliği içinde çalışmaktan gurur duyuyoruz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
630 okuma
21 Haziran, 2017
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Chat Sohbet siteleri