Cinselliğin anlaşılması

Cinselliğin anlaşılması

Herkesin cinsellik farklıdır ve bu mutlaka ‘gay’ veya ‘düz’ kadar basit değildir. Bazı insanlar yalnızca bir seksi cezbeder ve diğerleri cinsiyete veya cinsiyete bakılmaksızın çok çeşitli insanların ilgisini çekerler ve aralarında çok fazla tercih vardır. Bazı gey, lezbiyen ya da biseksüel insanlar erken yaşta “farklı hissettim” derler ve aynı seks insanının arkadaşlarına vurdular, yalnızca bu duyguları eşcinsel veya biseksüel olarak ilişkilendirdiler. Birçok kişi daha sonra erişkinliğe kadar cinsel tercihlerini keşfedemez ve o zamanki kadar karışık olabilir.

Cinsellik kafa karıştırıcı olabilir. Emin değilsen endişelenme. Genç olmak, sizin için neyin işe yaradığını bulmak için bir zamandır ve güçlü duygular ve keşif çoğu zaman bunun bir parçasıdır. Zamanla, çoğunlukla erkeklere, kadınlara, her ikisine de veya ikisine de çekildiğini göreceksiniz ve o zaman öğreneceksiniz.

Cinsellik türleri

İnsanların cinselliklerini tanımlamak için kullandığı birkaç ortak etiket var. Cinsellik, seks yaptığınız kimseyle tanımlanmaz – kendinizi nasıl hissettiğinizle ve kendiniz kimliğini seçmeyi nasıl seçtiğinizle ilgilidir.

  • Düz . Çoğunlukla karşı cinsiyet veya cinsiyete sahip kişilere çekilmektedir.
  • Gay . Çoğunlukla aynı cinsiyette veya cinsiyete sahip kişilere (çocuklar, çoğunlukla kızlar tarafından kullanılır) çekilmektedir.
  • Lezbiyen . Çoğunlukla aynı seks veya cinsiyete sahip kişilere (kadınlar tarafından kullanılır) çekilmektedir.
  • Biseksüel . Hem erkekler hem de kadınlar için çekici. Bazı insanlar, cinsiyetlerine bakılmaksızın farklı insanlara ilgi duyduklarını söylemek için tava veya tılsımlı terimleri kullanıyor.
  • Eşsiz . Gerçekten kimseye cinsel çekilmedi.

Kendinize ne ad verdiyseniz, bazı insanlar queer, pansexual, fluid gibi etiketler seçerler. Önemli olan, neyin rahat hissettiğini seçtiğiniz olmasıdır.

Kendinizi bugün ya da şimdiye kadar etiketlemek zorunda değilsiniz. Birçok kişi için bu zaman içinde de değişebilir. Cinselliğinizden hoşlanmayan insanlarla baş etme

Toplumdaki bazı insanlar, ırkları, cinsiyetleri, cinsellikleri ve dinleri yüzünden farklı insanlar kabul etmede güçlük çekiyorlar … liste devam ediyor. İnsanlara karşı ayrımcılık yapabilir, onları zorbalığa uğratabilir veya hatta bazen şiddete başvurabilirler. Arkasındaki sebep ne olursa olsun tolere edilemez ve kendinizle başa çıkmanız gerekmez. Bir sürü var  sen cevap anlamaya yardımcı olabilecek kişilerin .

Hepimiz için, hepimiz farklı olduğumuzun farkında olmak önemlidir ve doğru olan şeyler başkası için doğru olanlardan farklıdır. İnsanın cinselliği veya cinsel ilişkileri konusunda saygılı ve olumlu olmalı ve cinselliklerini güvenli, rızalı ve sorumlu bir şekilde keşfetme hakkını desteklemeliyiz.

Aynı şekilde, herkesin içeride nasıl hissettiğine uyacak şekilde cinsiyet veya cinsel kimliği hakkında karar verme hakkının olduğunu da anlamalıyız. Beklediğimizden farklı olan bir kimliğe sahip olmak tamam. Cinselliğin çeşitliliği, cinsiyet ve cinsiyet, insan deneyiminin doğal ve normal bir parçasıdır ve bizlerin kim olduğumuzun değerli bir parçasıdır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.101 okuma
25 Aralık, 2016
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet