Üniversite Mezunu Olan Kadınların İş Hayatı

Kadınlarla sohbet

 

Toplumumuzda kadınlar artık iş hayatında aktif rol oynamaktadır. Üniversite eğitimi alan ve mezun olan kadınların oranı gün geçtikçe artmakta bu da kadınların yaşamına atılmasını hatta üst düzeyde görev yapmalarını sağlamaktadır. Üniversite eğitimi almak her kadının hakkıdır ve kadınlar artık bunun bilincine varmakta ve her şartla mücadele ederek eğitimlerini tamamlamaktadır. Eğitimini tamamlayan kadın kendi işini kurabilir, memur sınavlarına girerek memur olabilir.

Böylece sosyal hayatın içinde daha aktif bir rol oynar.

 

Kadının İş ve Toplum içindeki yeri

 

Eğitimini tamamlayan bir kadın sadece anne olmakla ve ev işleri ile sınırlı kalmayacak ve kendini toplum içinde kanıtlayabilecektir. Kadınlar günümüzde asker, polis, pilot, astronot olarak görev yapmaktadırlar. Bu da kadının artık sadece erkek işi gözü ile bakılan tüm işlerde görevini hakkı ile yerine getirebileceğinin göstergesidir. Bir kadının isterse başaramayacağı hiçbir iş yoktur. Genelde kuaförlük, güzellik, el işleri gibi kadınların ilgi duydukları alanlarda faaliyet gösterirler. Kadınlar hangi üniversite muzunu olursa olsun ekim ve hayvancılık işlerinden de çok iyi anladıklarından dolayı bu işi yapan kadınlar devlet tarafından da desteklenmekte, kurslar düzenlenmekte ve bu kurslardan belgelerini alanlar üretimde de destek alarak kendilerini kanıtlamışlardır.

 

Kadın kendine iş olarak sanat kollarını seçebilir ve zanaat ile ilgilenebilir. Tiyatro, müzik ve sinemada gerekli eğitimlerini alarak kadınlar kendilerini oldukça kanıtlamış, hatta bu işlerini profesyonelliğe ilerletmişlerdir. Sinema televizyon ve tiyatro eğitimlerinin yüksek eğitimlerini almış kadınlar uluslararası yarışmalarda dereceye girmekte ve başarılarını tüm dünyaya kanıtlamaktadırlar. Bilim alanında çalışmalar yapan dünya tarafından tanınan kadınlarımız bizim gururumuzdur.

 

İş Yaşamında Karşılaştıkları Zorluklar

 

Kadınlar ne kadar başarılı olursa olsun, hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin iş hayatında erkek egemenliği hüküm sürer, pek çok zorlukla karşılaşırlar. Her atıldıkları iş kolunda ayrımcılıkla mücadele ederler, mülakatlarda zorluklar çıkartılır. Firmanın veya kurumun işten çıkartmalarında ilk kadınlar çıkartılır. Pek çok iş yerinde çalışan kadın anne olduktan sonra pek çok hakkından yararlanamaz veya şartlar durumuna göre düzenlenmez. Tacize uğradığında sanki kendi suçuymuş gibi davranılır.Kadınlar artık her çalışmalarında kendilerini kanıtlamıştır.

Kadınlarla sohbet etmenin vede onları dinlemenin başka vede bir açıklayıcı yolu yoktur aslında kadınlar erkek milletine bir hediye gibi düşünmek mümkün olucaktır onların sorunlarını dinlemek vede şuanda yaşadığımız dünyada hep sorunları olan insanlar olmaya devam etmektedirler.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
937 okuma
23 Ekim, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet