Birinci elden beşinci nesile, telekomünikasyon standartlarının geçmişi ve geleceği

1G’den 4G’ye: geçmiş ve mobil telekomünikasyonun sunumu

Mobil iletişim, yeni telekomünikasyon standartlarıyla uyumlu çeşitli nesillerdeki cihazların ve ağların dönüşümlü olduğu birkaç on yıl içinde çok gelişti. 1G sembolü altında 80’li yılların başında ortaya çıkan ilk nesil sistemler, analog modda iletildi ve yalnızca ses trafiğini yönetebiliyorlardı. Birinci nesil cep telefonlarının sunduğu iletişim kalitesinde, hacimli aygıtlar, zayıf ses kalitesi ve sık kesilme gibi sinyal türüne ilişkin belirgin sınırlar ortaya koymuştur.

İletim kalitesini, sistem kapasitesini ve sinyal kapsama alanını iyileştirmek için 2. nesil 2G mobil şebekeler, GSM standardı tarafından tanıtılan tüm dijital adımları hedefleyen önceki teknolojiyle bir arıza yarattı(Global System for Mobil iletişim).

90’lı yılların başlarında Avrupa’da doğan bugün GSM sonraki evrimleri tarafından uygulanan küresel en fazla kullanıcıya sahip cep telefonu standart olarak duruyor.
Multimedya mesajları – Dijital teknoloji kullanımı kısa mesaj (Kısa Mesaj Servisi SMS) şeklinde ilk veri iletim hizmetlerin oluşturulmasını yaptırım uyguladığı ( – MMS Multimedya Mesaj Servisi) ve WAP (Wireless Application Protocol) standardı o bir cep telefonundan uygun İnternet içeriğine erişmesine izin verdi. Tüm bunlar, GSM standardı evrimi ile mümkün olmuştur, kuşak 2.5 g, ikinci (GSM) arasında bir orta yol ve üçüncü nesil ( UMTS ). teknoloji GPRS ilk izledi (Genel Paket Radyo Servisi) EDGE teknolojisi (Küresel Değişim için Veri Hızları) Geliştirilmiş, paket anahtarlama veri iletiminin yeni bir sisteme dayalı bağlantı hızında bir artışa izin verdiler.

Üçüncü nesil teknolojiler 2000’lerin başında dünya çapında başlatılmıştır; 3G cep telefonu için yeni uluslararası standart izleyin ITU IMT-2000 ile tanımlanan teknik özelliklere , Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, hedefine küresel dolaşım terminali için küresel mobil iletişim sisteminin hayata geçirilmesidir. Bunlar arasında, UMTS hala mevcut ve Avrupa’da en yaygın olarak kullanılan bir (Evrensel Mobil Telekomünikasyon Sistemi), aynı zamanda GSM bir evrim. W-CDMA protokolününtanıtılması(Genişbant Kod Bölmeli Çoklu Erişim), üçüncü nesil hücresel ağlar için radyo kanalında belirli bir çoklu erişim teknolojisi, UMTS standart veri aktarımı daha fazla hızlanmasını sunmak için izin verdi. kullanımıyla geliştirilmiş UMTS performansı, iletim protokolleri HSPA (Yüksek Hızlı Paket Erişimi), genişleme ve böyle sen daha düzgün görüntülü görüşme yapmak için etkinleştirme gibi mobil ağ erişilebilir multimedya hizmetlerinin artan kaliteyi tercih ve could internette sörf Web sitelerinin masaüstü sürümüne erişin.

4G kısaltması, mobil telefon hizmetlerinin dördüncü ve mevcut neslini tanımlar. LTE (Long Term Evolution) ve en son evrimi LTE Advanced (LTE-A), mobil ağlar gönderme ve bir bağlantı hızında veri alıyor 4G performansını artırmak için geç 2000’lerde geliştirildi Yerli bağlantıların hızı ile rekabet edebilecek durumda. Sürekli artan bir şebeke kapsama alanı ve bunu destekleyebilen cihazların artması sayesinde giderek artan akıllı telefonlar ve tabletler, bulut, streaming ve video konferans servislerini, yavaş bağlantı veya kesintiye uğramaksızın yüksek çözünürlükte göz atabilir ve bunlara erişebilir; bu da hızlı bağlantı ve 4G şebekeleri tarafından sağlanan gecikme sürelerini azaltarak.

5G: mobil teknolojinin yeni sınırı

Telekomünikasyon Operatörleri ve sektör uzmanları şimdiden araştırma ve 5G gelişiminde başlattık, teknoloji altyapısı daha da kullanıcılar ve mobil şebeke tarafından erişilebilen hizmetlerin artan sayıda desteklemek için mevcut networkün veri oranını artırabilir.
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği hatlarıyla başlıyor IMT-2020 yönergelere yeni 5G standartları esas alınacaktır, teşekkürler daha hızlı 20’den kata kadar, 20 Gbps teorik maksimum hıza akıllı telefonlar ve tabletlerden gezinebilirsiniz hangi 4G (1 Gbps) için teorik maksimum hız.
İTÜ tahminine göre gecikme çok kısa bir süre daha yüksek hız sunan ek olarak, 2020’den itibaren geçerli olmak başlayabilir Mobil teknoloji, yeni nesil, hatta hızla giden bir bağlantı km² cihazların başına çok sayıda bağlamak ve sürdürmek mümkün olacak çok yüksek hız. 5G de daha iyi sözde “geliştirmeye olanak tanıyan, oyun performansı ve artırılmış gerçeklik geliştirmek, iletişim için daha çok ve daha iyi hizmet verecek Şeylerin İnterneti ” (IOT, Şeylerin interneti): daha fazla cihaz, giyilebilir cihazlardan daha fazlasına elektronik kimliğe sahip çeşitli ortak nesneler, ağ üzerinde diyalog kurabilir ve uzaktan kontrol edilebilir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.912 okuma
20 Ocak, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :
300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat