İyi parti Meral Akşener

Türkiye topraklarında bir dizi otokratik hükümet kurma ve en son gelişme gösteren eleştirmenlerce suçlanan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Iyi Partinin Çarşamba günü Çarşamba günü Meral Aksener tarafından açılmasının ardından yeni bir siyasi tehlike ile karşı karşıya.

Eski içişleri bakanı, Türkiye cumhurbaşkanının yetkilerini genişletme referandumuna karşı kampanya düzenleyerek profili güçlendirdi ve gözlemciler kendisini Erdoğan’ın yeniden seçilme teklifi için en büyük meydan okumayı potansiyel olarak görüyor. Bazı anketler, oylamaların yüzde 20’den fazlasını alabileceğini ve Erdoğan’ın şu anda mecliste tuttuğu çoğunluğu tehdit edeceğini gösteriyor.

Sağcı bir milliyetçi olan Aksener, Iyi ya da “İyi” Partinin lansmanıyla Türk siyasetini bozma sözü veriyor.

“Artık yeni şeyler söylemenin tam zamanı” dedi. Çarşamba günü partisinin başlangıcında yaptığı ve yeni bir yönde karar vereceğini söyledi. “Evet, önemli sorunlarımız var. Ancak Türkiye bunları çözmek için yeterli güce sahiptir. Umutlarımız ve rüyalarımız var. Biz müreffeh ve sadece Türkiye istiyoruz. Serbest bir toplum istiyoruz. Mutlu bir Türkiye istiyoruz “dedi.

Insan hakları eleştirileri

İyi Parti, Türkiye’nin siyasi yelpazesinin merkez sağına yerleşmeyi amaçlıyor. Erdoğan hükümetinde bir şef ve gazetecilere uygulanan darbe sonrası teşebbüs girişiminde yer alan olayda Aksener, ülkenin son insan hakları kaydını hedefledi.

“Medya baskı altına alınmamalıdır. Demokratik katılım, güçlü bir parlamento ve ulusal irade yeri doldurulamaz “dedi.

Geçtiğimiz yıl başarısız darbeden bu yana on binlerce kişi tutuklandılar ya da işlerinden çıkarıldılar. Türkiye acil durumda bulunuyor.

1990’lı yıllarda İçişleri Bakanı olan Aksener, bu yıl Erdoğan’ın yetkilerini genişletmek için yapılan referanduma karşı müthiş bir kampanya ile öne çıktı. Oy pusulası onaylandı, ancak en dar kenar boşluklarıyla – bir takım analistler Aksener’in kampanyasının başarısına atfetti.

Birkaç yeni kamuoyu anketi, güçlü bir destek aldığını belirtti ve bir ankette siyasi analistlerin sıkılaştırma konusundaki hoşnutsuzluğun giderek artacağı yönünde söylediklerinin yüzde 20’sinden fazlasına yol açtığını belirtti.

Siyasi ve ekonomik analiz hizmeti GlobalSource Partners’ın siyasi danışmanı Atilla Yesilada, “Şu anki siyasi endişe ve mevcut siyasi partilere olan seçmenlerin memnuniyetsizliğini dalgalandırıyor” dedi. “Ekonomi yavaşlıyor ve para birimi düşüyor. İnsanlar döviz biriktiriyorlar. Geleceğin neyi getireceği konusunda endişeler var. ”

Para birimi pek çok müttefikle diplomatik gerginlikler ve ülkenin büyük dış borcuyla ilgili endişelerle desteklenen rekor seviyelere yaklaşırken, Türkiye hem iki basamaklı enflasyon ve işsizlikten acı çekiyor. Anketlerde Erdoğan’ın başarısının sorumlusu büyük altyapı projeleri ile karakterize olan patlama yaşayan bir ekonomiydi.

AKP seçim bölgelerine başvurmak

Erdoğan’ın servetleri aslında değişiyorsa ve destekçiler olmasa ısrar ederse Aksener yararlanabilir.

Siyaset bilimci Cengiz Aktar, merkez sol CHP Partisi’nden bir milletvekilinin saflarına katıldığını vurgulayarak “Partiler arası yardım alıyor” dedi. Ancak partisinin gerçekten büyüyebileceği doğal alan, AKP Partisi’nin seçim bölgesidir. ”

İyi Parti’nin kuruluşunun zamanlaması, Erdoğan’ın AKP’sinin karışıklık içinde olduğunu gösteren gözlemcilerin söyledikleriyle çakışan Erdoğan muhalifleri için elverişli. Erdoğan, başkent Ankara ve İstanbul da dahil olmak üzere düzinelerce belediye başkanını 2019 genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde partisini canlandırmak amacıyla yerlerinden birinde toplatma safhasında.

“Bütün bu süreç AKP partisini moral bozucu hale getiriyor. Konuştuğumuz sırada bir sonraki seçimle mücadele isteklilikleri ve arzusu azalmaktadır, “diyen siyasi danışman Yeşilada. “Bu ofisdeki eski şaka gibidir:” Şimşekler moral gelene kadar devam edecektir. ” Bu şekilde işe yaramıyor, “dedi analist.

Anketler AKP’ye rakiplerine karşı emredici bir ipucu verirken, bazı anketler AKP’nin desteğini yumuşattı ve seçmenlerin yüzde 20’si partiyi desteklemedi. Fakat Aksener’in siyasi geçmişi potansiyel bir handikap olarak görülüyor.

Aktar, “Partinin menşei, merkez sağ parti olmaktan çok uzak olan aşırı sağ MHP Partisidir” dedi. “Yakın takımı olan beyin takımı [danışmanları] MHP kökenli neredeyse tamamıdır. Bunların arasında çok radikal figürler var. Seçim bölgesini genişletmek istiyorsa siyasi personelini genişletmesi gerekiyor. Şu an için, Türk kamuoyunda MHP’nin soyundan geldiği düşünülüyor. ”

Kürt seçmenlerden galibiyet

Şüphecilerin gözünde, Aksener’in siyasi bagajı AKP’nin desteklediği Kürt seçmenlerin kazanma çabasındaki en büyük engel olacak ve bu seçmenlerin yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Eski partisi MHP, Türkiye’nin büyük Kürt azınlığına daha fazla hak verilmesi konusunda derin düşman olduğunu söyledi. Ancak Erdoğan giderek daha fazla milliyetçi seçmen kurmaya başlarken, Kürt bölgelerinde büyük bir askeri darbe uyguladı. Bazı analistlere göre, geleneksel AKP’nin Kürt seçmenlerini daha da yabancılaştıran Irak’ın yakın tarihli Kürt bağımsızlık referandumuna karşı Ankara’nın sert tutumu.

“Erdoğan Kürtler konusunda oldukça zor olsa da, AKP’nin Kürtlerinin alternatifi yok. Geleneksel Kürtler, CHP’nin veya MHP’nin alternatif olmadığını bilir. Şimdi Iyi Partinin ciddi olup olmadığını değerlendirecekler “dedi Aktar.

Aksener’in Kürt bölgelerinde vakit geçirmeyi planladığı bildirildi. Eleştirmenler, partisinin logosunun belki de tesadüfen bir Kürt milliyetçisinin geleneksel sembolü olan güneşin bir görüntüsü olduğunu iddia ediyorlar.

“İçişleri bakanı olarak zaman geçiren Aksener, Kürt karşıtı bir siyasetçi olarak kabul edildi, bu yüzden bu imajı değiştirmesi gerekiyor ve kolay olmayacak. Aktar, Kürt nüfus içinde kendisiyle ilgili iyi anıları yok “dedi.

Aksener, içişleri bakanı olarak göreve başladı ve Kürt ayrılıkçı grup PKK ile mücadelenin en üst noktasında kaldı. Daha sonra, çatışmaya rağmen önemli derecede Kürtçe oy kullanan merkez sağ DYP Partisi üyesi olan eski bir gözlemci, diriltmeye çalışacağını açıkladı.

Kürt hakları konusunda, en temel politika konularında olduğu gibi, Aksener henüz elini açıklamamıştır.

“Hükümet tepki alacak, ancak tüm bu tatminsiz seçmenleri cezbedecek bir gündemi gerçekten bir araya getirebilir mi, cevapsız bir soru” dedi Yeşilada.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
2.003 okuma
1 Kasım, 2017
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat