Körfez’de diplomatik krizin perde arkasında neler var

Suudi Arabistan önderliğinde yedi ülke, Katar’la diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurdu. Söz konusu ülkeler Katar’ı ‘DEAŞ, El Kaide ve Müslüman Kardeşler’e destek vermekle’ suçlarken, Türkiye ve dünya krizi endişeli gözlerle izliyor.

Suudi Arabistan’la Katar arasında bir süredir devam eden gerginlik, dün doruk noktasına çıktı. Güne krizle uyanan Körfez’de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, Katar’la tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurdu. İlerleyen saatlerde bu ülkelere Maldivler ve Libya da eklendi.

KATAR VATANDAŞLARINA 2 HAFTA SÜRE VERİLDİ

Katar ile bütün kara, hava ve deniz trafiğinin de durdurulduğu açıklandı, bu ülkelerin topraklarında bulunan Katar vatandaşlarına yurtlarına dönmeleri için iki hafta süre verildi.

GEREKÇE: TERÖRİZME DESTEK

Söz konusu ülkeler, kararlarına gerekçe olarak Katar’ın ‘DEAŞ, El Kaide ve Müslüman Kardeşler gibi grupları destekleyerek bölgeyi istikrarsızlaştırmasını’ gösterdi. Katar ayrıca Yemen’deki savaşta İran destekli Husilere destek vermekle suçlandı.

KATAR: DAYANAĞI OLMAYAN, GERÇEK DIŞI İDDİALAR

Katar Dışişleri Bakanlığı’nın bu gelişmelere ilişkin açıklamasında ise karardan üzüntü duyulduğu belirtildi. Suçlamalar içinse ‘dayanağı olmayan, gerçek dışı iddialar’ yorumu yapıldı. Körfez’de yaşanan gelişmeler, başta Ortadoğu olmak üzere dünyada büyük yankı buldu.

TÜRKİYE: MEVCUT TABLODAN ÜZÜNTÜ DUYDUK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz” açıklamasını yaptı.

ABD: KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ DAĞILMAMALI

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Tarafların birlikte oturup farklılıklarını konuşmasını destekliyoruz. Körfez İşbirliği Konseyi dağılmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA: KENDİ BİLECEKLERİ İŞ, KARIŞMIYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Kendi bilecekleri bir iş. Biz, böyle kararlara karışmıyoruz” yorumunu yaptı.

İRAN: İSTİKRARSIZLIĞA YOL AÇAR

İran’da ise Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yardımcılarından Hamid Ebu Talebi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Diplomatik ilişkileri kesmek ve sınırları kapatmak, krizi çözmenin yolu değil. Bu yalnızca istikrarsızlığa yol açar” ifadelerini kullandı.

KRİZ BELİRTİLERİ 23 MAYIS’TA BAŞLADI

Suudi Arabistan ile Katar arasındaki krizin ilk belirtileri 23 Mayıs’ta ortaya çıktı. Katar’ın resmi haber ajansı QNA, Emir es-Sani’nin konuşmayı yayımladı. Haberde Sani, İran ve Körfez ülkeleri arasında artan gerilim eleştiriyor, Hizbullah ve Hamas’a karşı anlayış gösterilmesi gerektiğini söylüyor ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’da uzun süre kalamayacağını belirtiyordu. Bu gelişmenin ardından S. Arabistan ve BAE, QNA ve El Cezire’yi yasaklarken, Katar, resmi haber ajansının Suudiler tarafından hack’lenerek söz konusu açıklamaların yerleştirildiğini iddia ediyor. Katar ve Suudilerin desteklediği güçler, halihazırda Libya, Yemen ve Suriye’de gerilim ve çatışma yaşıyor.

HİZAYA GETİRME OPERASYONU

Körfez’de yaşanan diplomatik krizi değerlendiren uzmanlar, Suudi Arabistan’ın, bölgede kendisinden bağımsız hareket eden Katar’ı ‘hırpalamaya’ çalıştığı kanısında. Uzmanlar, Suudilerin bu konuda ABD’nin de desteğini aldığını belirtiyor.

ESAS MESELE KATAR’IN MÜSLÜMAN KARDEŞLERE VERDİĞİ DESTEK

Suudi Arabistan önderliğindeki yedi ülkenin Katar’la diplomatik ilişkileri kesmesi, Ortadoğu’da son yılların en büyük diplomatik krizine yol açtı. Peki yaşananlar ne anlama geliyor? Konuyu değerlendiren uzmanlardan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Köni ise Arap Baharı’ndan sonra yaşananlar nedeniyle Katar’ın İran’a yaklaşmak zorunda kaldığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Katar Müslüman Kardeşler demek. Suudi Arabistan Mısır’daki Müslüman Kardeşlerin düşürülmesinde önemli rol oynarken Katar bu duruma bozulmuştu. Peşinden ABD gelerek körfez ülkelerine yanaştı. Katar ile Suudi Arabistan arasında petrol boru hattı nedeniyle de çekişme var. Esad düşseydi Katar boru hattını Suriye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştıracaktı. Bu süreçte hem Müslüman Kardeşler ve El Nusra, sonra petrol boru hattı nedeniyle yaşananlar Katar’ın İran’a yanaşmasını sağladı. Bu da ABD ve körfez ülkelerinin Katar’ı reddetmesiyle sonuçlandı.”

TRUMP’TAN ALDIĞI DESTEKLE KATAR’I ÇEVRELEMEYE ÇALIŞTI

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ise ABD Başkanı Donald Trump’ın Riyad ziyaretinin ardından Ortadoğu’da yeni adımların atılmaya başlandığını söyledi. Katar’dan Hamas ve Müslüman Kardeşler’e verdiği destekten vazgeçilmesinin talep edildiğini ifade eden Okur, bu durumu fırsat bilen Suudi Arabistan’ın Trump’tan aldığı destekle Arap Baharı’ndan bu yana aralarında husumet bulunan Katar’ı çevrelemeye çalıştığını söyledi. Okur, “Amerikan ordusu Katar’daki varlığından memnun. Yani Katar’ı bütünüyle kaybedecek bir şeye izin vermezler ama Katar’ın biraz hırpalanarak daha da arzu ettikleri bir çizgiye gelmesini isterler. Suudi Arabistan’la Katar arasındaki gerginlik de çok eski. Trump’ın gezisinin, o büyük silah siparişlerinin ardından fırsat doğdu. Suudi Arabistan ile Körfez’deki müttefikleri bunu kullanıyor” dedi.

SUUDİ UZMAN: KATAR, ABD VE RUSYA’YA BAŞVURSUN

Suudi Arabistan’lı strateji uzmanı Anwar Aşki, Katar’ın ABD veya Rusya’ya başvurup Arap ülkeleriyle diplomatik ilişkilerin kesilmesi konusunda arabuluculuk yapmasını istemesi gerektiğini ifade etti.

Sputnik’e konuşan uzman Anwar Aşki, ‘Katar hükümeti, ya ABD ya da Rusya’dan arabuluculuk yapmasını isteyebilir ki onlar Arap devletleri ve Korfez ülkelerine Katar’ın terörizmi destekleyen politikadan vazgeçeceği konusunda güvence versin. Arap ülkelerinin bu iki devletten birinin arabuluculuk yapmasına karşı çıkmayacağını düşünüyorum’ ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistanlı uzman, Katar’ın ‘terör örgütleri olarak ilan edilen gruplara destek vererek Arap ve İslam ülkelerindeki durumu istikrarsızlaştırma çabalarını desteklediğini’ savunarak şunu söyledi: ‘Katar bu politikayı doğrudan değil, çeşitli kuruluş ve gruplar üzerinden izliyor. Bunun örneği Yemen’de Husilere verilen destek olabilir’.

kaynak: haberler.com

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.528 okuma
9 Haziran, 2017
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat