Sohbet Etmenin Bize Kattığı Olumlu Özellikler

Sohbet Etmenin Bize Kattığı Olumlu Özellikler

İngiliz devlet adamı Benjamin Disraeli’nin bir zamanlar dediği gibi, “Zihninizi büyük düşüncelerle besleyin, çünkü asla düşüncelerinizin ötesine geçemeyeceksiniz.” Sözleri derin anlam içermektedir ve bilgeliği açıktır. Yaşamda size engel olan ne olduğunuz değildir. Sizi durduran ne olmadığınız düşüncesidir. Tüm isteklerinizi elde etmenize engel oluşturan, içsel dünyanızda olup bitenlerdir. Bu görüşü tam olarak anladığınızda ve zihninizin sizi sınırlandıran düşüncelerin ötesine geçmeye karar verdiğinizde, kişisel dünyanızdaki gelişmeleri neredeyse anında gözlemleyebilirsiniz.
              

               Motivasyon seminerlerinde, konuşmacılar “hayallerinizin peşinden gitmiyorsanız, sınırlarınızı besliyorsunuz.” Derler. Uluslararası üne sahip bir göz cerrahı sohbetlerimizden birinde bana küçük bir çocuğun sağlıklı gözünün bir bantla kapatılması anlamına gelen ambliyopi adı verilen tıbbi bir durumdan söz etmişti. Bant kaldırıldığında, bir zamanlar işlevini iyi şekilde yerine getiren göz görmez hale geliyordu. Gözü kapatmak gelişmesini ciddi ölçüde tehlikeye atıyor ve körlüğe sebep oluyordu. Bir çoğumuz kendimize ait ambliyopi şekillerinin sıkıntısını çekmekteyiz. Yaşamımızı gözlerimizde bantlarla sürdürüyoruz ve daha büyük hayaller kurmaktan ve korktuğumuz şeyleri gerçekleştirmekten çekiniyoruz. Sonuç her zaman aynı oluyor. Tıpkı ambliyopisi olan çocuk gibi, sonunda vizyonumuzu kaybediyoruz ve yaşamımızın geri kalanını çok sınırlı davranışlar içinde sürdürmeye mahkûm oluyoruz.

               Çok fazla sayıda insan küçük yaşamlar sürüyorlar. Aramızdan çok fazla sayıda insan 20’lerinde ölüyor, ancak 80’inde gömülüyor. Unutmayın, durdurulmayı reddeden birini hiçbir şey durduramaz. Çoğu kişi gerçekten başarısızlığa uğramıyor, sadece denemekten vazgeçiyor. Sizi hayallerinizden uzaklaştıran sınırların çoğu kişisel yakıştırmalardır. O halde “önemsiz düşüncelerin” zincirlerini kırın, bir değişiklik yapıp büyük hayaller kurma cesaretini gösterin ve başarısızlığın sizin için bir seçenek olmadığını kabul edin. Seneca’nın gözlemlediği gibi: “Cesaretsizliğimiz işlerin zorluğundan kaynaklanmaz, aslında zor olanın kendimiz olduğunu kabul etmeye cesaretimiz yoktur.”

               İçinize çok kapanık biri olduğunuzu düşünüyor ve hayallerinizin peşinden gitmekten korkuyorsanız bunu yapmak için bir arkadaş, dost veya hayat ortağı bulmayı deneyebilirsiniz. Sonuç olarak anonim bir söz olsa da; “Bir elin nesi var iki elin falan filan” diye klasik bir cümleye gireceğim. Bu dönemlerde arkadaş edinmekte zorlanıyor olmak sanırım pek çoğumuzun ortak problemi. Sohbet siteleri gibi yerler sanırım bu nedenle oldukça revaçta.

               Ama tabi bu aktiviteyi yerine getirirken de belli başlı özellikleri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Mesela dürüst sohbet gibi ya da seviyeli sohbet gibi. Size pozitif anlamda bir şeyler katabilecekse Yerlichat’e bekleriz. Esen kalın…

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.861 okuma
8 Eylül, 2019
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat