Yerlichat Türkiye’de İnternetin Gelişi ve Sohbet Sitelerinin Geçmişi

Yerlichat Sohbet odası İnternetin Türkiye’ye gelişi, iletişim ve bilgi paylaşımının kitaplık niteliğinde bir gidişatı beraberinde getirdi. Bu dönüşüm, insanların farklı coğrafyalardan bir araya gelip iletişim kurmasını sağlayan sohbet siteleriyle daha da güçlendi. Bu makale, Türkiye’de internetin gelişmesiyle birlikte sohbet sitelerinin geçmişi ve evrimi ayrıntılı bir şekilde incelenecektir.

İnternetin Türkiye’ye Gelişi

Türkiye’de internetin ortaya çıkışı, 1980’li yılların sonunda doğru gerçekleşti. 1993 yılında Türkiye’nin ulusal araştırma ve eğitim ağı olan Türk Akademik Ağı (ULAKNET) kuruldu ve internetin Türkiye’ye girişi resmiyet kazandı. Bu internet dönemindeki erişilebilirliği ve kullanılabilirliği oldukça sınırlıydı. İnternet erişimi, üniversiteler, araştırma kurumları ve bazı özel kısıtlamalar kapsamındaydı.

Sohbet Sitelerinin Geçmişi

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte, iletişim amaçlı kullanılan sohbet siteleri popüler hale geldi. Chat siteleri, kullanıcıların yazılı mesajlar aracılığıyla gerçek zamanlı iletişim kurmasını sağlayan platformlardır. Bu sitelerdeki kullanıcılar, bir takma ad veya kullanıcı adıyla giriş yapar ve sohbet odalarına katılırlardı.

1990’lı yıllarda Türkiye’de sohbet siteleri popülerlik kazandı. Bu dönemde IRC (Internet Relay Chat) temeli temelli sohbet siteleri ön plana çıktı. YerliChat Sohbet odası IRC, Kullanıcılara farklı kanallara katılarak zorunlu sohbet sağlayan bir sistemdi. Türkiye’de IRC sunucuları üzerinde birçok sohbet kanalı kayıtlı ve kullanıcıları burada tanışıp sohbet edebiliyordu.

2000’li yıllarda ise Türkiye’de sohbet siteleri daha da yaygınlaştı. Bu dönemde sohbet siteleriyle birlikte anlık mesajlaşma programlarında da popülerlik kazandı. MSN Messenger, Türkiye’de en çok kullanılan anlık mesajlaşma programı oldu ve birçok kişiye online iletişim imkanı sağladı. MSN Messenger, kullanıcıların oturumlarını ekledikleri kişilerle anlık mesajlaşmalarını sağlarken, aynı zamanda çevrimiçi sohbet yapılmasına vesile olan gerçekten bir çağı açıp kapatan çok güzel bir program olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
422 okuma
15 Haziran, 2023
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat