Zayıflamayla Başlayan Güzel Süreç

Zayıflamayla Başlayan Güzel Süreç

 

Zayıflama, kilosunu fazla bulan her kişi için ulaşılmak istenen bir amaçtır. Özellikle kadınların daha fazla dikkat ettiği kilo kontrolü konusu ve estetik görünme kaygısı zayıflamanın başlıca motivasyonudur. Zayıflama konusunda günümüzde binlerce diyet listesi bulunsa da uzmanlar her diyetin kişiye özel olduğunu er fırsatta dile getirmektedir. Kişinin belirli yiyeceklere verdikleri tepkiler, yaşları, metabolizma hızları, cinsiyetleri gibi etkenler zayıflama sürecinin unsurları arasında yer almaktadır.

 

Zayıflama Süreci

 

Estetik görünme kaygısı ile olduğu kadar sağlık için de önemli olan zayıflama kişinin öz güveninin tekrar yerine gelmesini sağlamaktadır. Zayıflama ile başlayan güzel süreç, kişinin hedeflediği kiloya ulaşmasıyla son bulmamakta, bir sonraki süreç olan kilo kontrolü sürecine kadar devam etmektedir. Zayıflamak isteyen kişiler yalnızca diyet yaparken değil, aynı zamanda spor faaliyetlerine de katılarak sağlıklı olmayı bir yaşam biçimi haline getirmelidirler. Kişi, yalnızca zayıflamak için belirlenen bir diyete uyduğunda, hedeflediği kiloya ulaştığında bir süre sonra eski yeme alışkanlığına dönmekte ve verdiği kiloların fazlasını almaktadır.

 

Sağlıklı Beslenmenin Yaşam Biçimi Haline Gelmesi

 

Kişilerin, sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmesi, uzun vadede verdikleri kiloları tekrar almamasını sağlamaktadır. Kilo kontrolünün sağlanması, spor faaliyetleri ile desteklendiğinde kişinin uzun yıllar boyunca istediği kiloda kalmasını sağlamaktadır. Yaş ilerledikçe meydana gelen kemik erimesi, kiloya bağlı kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi veya geciktirilmesi için gerekli olan ideal kilo, kişinin fiziksel durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Sosyal medyanın oldukça popüler olduğu günümüzde, ideal vücut oranlarıyla hem kadınların hem de erkeklerin idol olarak belirledikleri tanınmış kişileri örnek alarak kısa sürede ideal olarak gördükleri vücut ölçülerine ulaşmak için çalıştıkları görülmüştür. Ancak bu durum bir süre sonra kişinin verdiği kiloyu tekrar almasına sebep olmuştur. Bu nedenle kişiler, bir ünlüye benzemek için değil, kendi sağlıkları ve öz güvenlerini tazelemeleri için ideal kilolarına kavuşmalıdır. İdeal kiloya kavuşmadaki süreçte kilo verdikçe mutlu olacak ve daha fazla motive olacaktır. Bu güzel süreçte kişilerin mutlaka bir uzmandan destek almaları gereklidir. Herkesin metabolizması farklı olduğundan uzman kontrolünde kilo vermek sağlıklı olacaktır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.246 okuma
24 Ekim, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat