Cep telefonları

Cep telefonları, taşınabilir telefon, cep telefonu . Şimdi de akıllı telefon. Bunlar, en çok kullanılan teknolojik nesnelerden birini tanımladığımız bazı isimlerdir. Telefon, tam olarak. Ve eğer bu dört isimden üçü için köken oldukça açıksa şüpheye yol açabilecek bir şey var. Aslında, buna cep telefonu diyoruz neden? Nerede görünüyor bu isim bizim vücudun bir parçası yerine bir yüksek teknoloji nesnenin anatomik açıklaması için daha uygun olması için mi? Söylemek kolaydır: iki farklı cihazı temas halinde tutmak için kullanılan iletişim teknolojisinden kaynaklanır.

mobil telefon , aslında, oluşturduğu özel bir radyo teknolojisini kullanır hücreleri denilen tekrarlayıcı ağı . Bu yineleyiciler anakarada bulunur ve her biri farklı bir radyo frekansı gönderir, böylece sinyal iletimi ve alımında enterferansa neden olmaz ve iletişim için yeterli bant genişliğini temin eder. Bu tekrarlayıcılar veya hücreler bir ağ oluşturmak üzere birbirine bağlıyken, büyük bir coğrafi alanı kaplayabilir ve çok sayıda cihazın (cep telefonu, akıllı telefon vb.) Birbirleriyle iletişim kurmasına izin verebilirler.

Bir hücresel iletişim sisteminde, bölge her biri farklı bir tekrarlayıcı ile kaplı altıgen şeklinde düzenli şekilli hücrelere bölünür. Tekrarlayıcıların her birine belirli bir aralıkta bir frekans atanır ve her hücrenin bitişik hücrelere göre farklı bir frekansı vardır. Belirtildiği gibi, bu şekilde, yeterli bant genişliğini sağlayarak bölgenin daha iyi kapsanması sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.519 okuma
20 Ocak, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet