Genel Sağlık

Genel sağlık

KIŞ ÇAYLARI HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER: Havalar git gide soğumakta ve kışın kendini yoğun bir şekilde belli ettiği bu günlerde, bitki çayları aktarlarda yerini almış durumda. Rengârenk desenleri ve mis gibi kokuları ile adeta gül bahçesinde olduğunuz hissini veren bu kış çayları metabolizmamız için gerçekten yararlı mı? Burnumuz hafif kızardığında başvurduğumuz nane limon ya da kesilmeyen öksürük krizine girildiğinde hazırlanan Karaturp, bal karışımını şifa deposu olarak biliyoruz. Peki, bunun yanı sıra grip için önerilen bu karışımların her bünyede farklı reaksiyona sebep olduğunu biliyor musunuz? Özellikle kalp hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının bu karışımları fazla tüketmemesi gerektiğini uzmanlar özellikle belirtmekte. Unutmayalım ki, bu sebze ve bitkilerin içerdiği moleküllerden üretilen ilaçlar mevcut. Gözetim altında ve alışkanlık haline getirmeden tüketmenin sanırım kimseye zararı olmaz.

Peki, bu kış aylarında tüketilmesi gereken bitki çayları nelermiş birazda onlara bakalım. Önceliği tabi ki zencefil yaprağı çayı almakta. Bu bitkinin insanları, hastalıklara karşı daha dirençli hale getirdiği bilinmekte. Bal ve Limon takviyesi ile tüketilmesi önerilmekte. Diğer koruyucu zırhımız ise Ekinezya Bitki Çayıdır. Aslında bu çayın içeresinde bulunan vitamin değerini bilmiyorum. Uzmanlardan alınan bilgiler ise bu çayın özellikle boğaz ağrısına ve kuru öksürüğü iyi geldiği yönündedir. Sırada ise alışkanlık haline getirmemiz gereken ve güncel yaşantımızda sıklıkla tüketmemiz öngörülen Yeşil Çay var. Sadece soğuk algınlıklarında değil, Cilt ve form tutmak içinde tüketilmesi tavsiye edilmekte. Galiba en önemli etken ise, birden fazla kanser türü ile mücadele edebilecek tek güce sahip olması.

Doğa’da bulunan şifa kaynaklarından yararlanmak, onları bize sunulmuş birer nimet gibi kabul etmek gerekmekte. Fakat bunu uzman kontrolü altında yaparsak yararımıza olacaktır. Unutmayalım Doktorlar bile üstüne basa basa uzak durmamız gereken bitkiler olduğunu hatırlatmakta. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları için. Sıcak ve bol tebessümlü günler. Kış aylarının enbüyük ilavlarından biriside evde sohbet edilmesidir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.021 okuma
31 Aralık, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet