Sohbet edebi

Sohbet Ederken Garip Davranışlar

 

Sohbet etmek karşılıklı bir iletişim içerir. Bazen yapılan garip davranışlar sohbet ortamında soğukluk oluşmasına ve dikkatinizin dağılmasına neden olabilmektedir.

 

Sohbet Ederken Yapılmaması Gereken Garip Davranışlar

 

1.Telefon İle İlgilenmek

 

İletişimi güçlü tutmak için sohbet ettiğiniz insanı ne kadar tanıdığınıza dikkat etmelisiniz. Yakın bir arkadaşınızla elinizdeki telefonu kurcalarken bile sohbet edebilirsiniz fakat bu yeni tanıştığınız kişi için garip bir davranış olabilmektedir.

 

2.Konu Dışına Çıkmak

 

           Sohbet ederken ortak bir konuda konuşulmaktadır. Sohbet bu ortak konu etrafında dönerken bir anda başka konuya geçmek hem karşıdaki kişide umursanmıyor hissi uyandırabilir hem de sohbetin akışını bozabilir.

 

3.Gözlerini Kaçırmak

 

Sohbet ederken karşıdaki ile göz kontağı kurmak aslında iletişim kurmanın büyük çoğunluğunu içerir. Fakat sohbet ederken gözleri kaçırmak sohbet akışını bozabilir ve karşıdaki kişide birçok şüphe oluşturabilir.

 

4.Aşırı Temasta Bulunmak

 

Sohbet ederken hafif temasta bulunmak hem karşıdakinin size odaklanmasını hem de sohbetin etkisini artırmaktadır. Fakat aşırı temasta bulunmak, karşıdakini itip kakarak konuşmak sohbette yapılabilecek garip davranışlardandır.

 

5.Çok Fazla Jest Ve Mimik Kullanmak

 

Jest ve mimikler sohbetin yapı taşlarını oluşturur. Baş, el, kol, ayak ve bedenin duruşu ile verilen mesajlar jest olarak tanımlanır. Mimik ise his ve düşüncelerimizin yüzümüzde beliren kımıldanışları, hareketleridir. Çok fazla beden hareketi yani jest ve yüz hareketi yani mimik kullanımı sohbet ederken dikkat dağılmaya neden olabilmektedir. Jest ve mimiklerde yeterli dengeyi bulmak sohbeti etkili kılmaktadır.

 

6.Kendi Kendine Konuşmak

 

Sohbet ortamında bazen sessizlikler de önemlidir. Biraz sessizlik sohbet eden kişileri dinlendirebilir. Bu gibi durumlarda kendi kendine konuşan birisi çok garip görünebilir.

 

7.Sesli Düşünmek

 

Karşılıklı sohbet ederken bir yandan dediklerini dinleyip bir yandan içimizde yorumlarız ve karşıdaki kişi konuşmasını bitirince kafamızdaki düşünceleri ona iletiriz. Peki karşıdaki konuşurken biz de aynı anda sesli düşünüyorsak?

 

Etkili Bir Sohbet İçin Gerekli Olan Nedir?

 

Etkili bir sohbet için gerekli olan şeyler aslında oldukça basittir. Karşımızdaki kişiyi çok iyi dinlemek, nasıl dinlediğimizi çok iyi incelemek, karşımızdaki kişinin duygu ve düşüncelerine önem vermek ve empati yapmak.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.106 okuma
1 Aralık, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet