Facebook topluluk standartları uygulama raporunu yayınladı

Facebook, en yeni topluluk standartları uygulama raporunu yayınladı ve kararı açıkladı: insanlar berbat ve dünya ile ne kadar berbat olduklarını paylaşmaktan mutlular.

Facebook’tan şeffaflıkta son çaba Topluluk standartlarını nasıl uyguladığına dair birkaç ilginç külçe içerir. Şirketin algoritmaları ve iç moderatörleri, şirkete bildirilmeden önce sayısız ihlali takip etmede aşırı derecede iyi olsa da, nefret dolu konuşma, çevrimiçi zorbalık, taciz ve kişilerarası berbatlık nüansları hala şirkette yankı buldu.

Çoğu durumda, Facebook kendi standartlarını uygulayabiliyor ve topluluk standartlarının ihlallerinin% 90’ı ile% 99’unu yakalayabiliyor. Ancak bu rakamlar, Facebook’un 2,6 milyon taciz vakasının yalnızca% 14’ünü yakaladığı; ve şirketin, 4.0 milyon nefret konuşma kullanıcısı anının% 65.4 ‘ünü içsel olarak işaretlediği nefret söylemi.

Bugüne kadar toplum standartlarının en yaygın ihlali – ve 2020 seçimlerinde en çok endişe verici olanı – sahte hesapların oluşturulması. Yılın ilk çeyreğinde, Facebook 2,19 milyar sahte hesap bulmuş ve kaldırmıştır. Bu yılın ilk çeyreğinde yaratılan 1 milyar sahte hesabın yükselmesi.

Spam gönderenler ayrıca Facebook’un sosyal ağından yararlanmaya çalışmaktadır – ve şirket ilk çeyrekte yaklaşık 1.76 milyar spam içeriğini ele geçirmiştir.

İnsanların başarabileceği gerçek berbatlığa dair gerçek bir pencere için, şirketin çocuk pornografisini ve grafik şiddetini ortadan kaldırma konusunda kendi rapor ettiği istatistikler var. Şirket, çocuk çıplaklığını veya cinsel sömürüsünü gösteren 5.4 milyon parçanın kaldırılması gerektiğini ve 33.6 milyon şiddet içeren ya da grafik içeriğin alındığını belirtti.

İlginçtir ki, Facebook’un iç denetlemede en zayıf olduğu alanlar aynı zamanda içeriğin kaldırılması kararını tersine çevirme olasılığı en düşük olan yerlerdir. Her ne kadar nefret dolu konuşma içeren yazılar en çekici içerik türleri arasında olsa da, geri yüklemeleri en az olasıdır. Facebook, nefret söylemiyle ilgili duyduğu 1.1 milyon itirazdan 152.000 kez tersine döndü. Şirketin tartışmaya bağışık göründüğü diğer alanlar silah ve uyuşturucu gibi düzenlenmiş malların satışı ile ilgili görevlerdi.

Güvenilirliğini ve şeffaflığını güçlendirmek için bir girişimde, şirket ayrıca Facebook’un raporlama ve topluluk yönergeleri hakkında geri bildirimde bulunmak için tasarlanan bağımsız bir panelden elde edilen bulguların bir özetini yayınladı.

Facebook, komisyonun Facebook’un içerik denetleme yaklaşımını doğruladığını ve denetimlerinin “açıklandığı şekilde yapıldıysa” iyi tasarlanmış olduğunu söyleyerek 44 sayfalık rapordaki bulguları özetledi.

Grup ayrıca, Facebook’un kullanıcılar için topluluk kuralları politika geliştirmeye daha şeffaf süreçler ve daha fazla girdi geliştirmesini tavsiye etti.

Tavsiyeler ayrıca, Facebook’u suç takibi sırasında kanun uygulayıcıların kullandığı raporlama ölçümlerinin daha fazlasını dahil etmeye çağırdı.

“Yasa uygulayıcı, kaç kişinin suçun mağduru olduğuna bakar – fakat aynı zamanda yasa uygulayıcısının kaç suç olayının farkında olduğunu, yasa uygulayıcıların haberi olmadan kaç suç işlendiğine ve kaç kişinin suç işlediğine bakar” dedi. Ürün Politikaları Araştırma Başkanı, Facebook’tan Radha İyengar Plumb’dan bir blog yazısı. “Grup, mevcut ölçümlerimizin ve metodolojimizin sağlam olduğuna dikkat çekerken, bunun gibi ek ölçümler sunmamızı öneriyor.”

Son olarak raporda, şirketin aşağıda özetlediği, Facebook’un gelişmesi için bir takım adımlar önerildi:

  • Politikalarımızı uygulamamızın doğruluğu ve insanların kararlarımıza ne sıklıkta katılmamaları gibi politikalarımızı uygulama çabalarımızı gösteren ilave ölçümler
  • Dünyanın belirli bölgelerinde belirli türdeki ihlal türlerinin yaygınlığı veya ne kadar kaldırdığımız veya buna göre ne kadar içeriğin kaldırıldığına dair içerik eylemli metriğimize dahil ettiğimizde bir uyarı ekranı uygularsanız, zaten sağladığımız metriklerin daha ayrıntılı incelemeleri
  • Facebook’u kullanan kişilerin politikalarımızda yaptığımız değişikliklerden haberdar olmalarını ve hangi içeriğin politikalarımızı ihlal ettiğini ve neyin ihlal etmediğini daha iyi bir şekilde ifade etmeyi kolaylaştırma yolları

Bu arada, Facebook‘un faaliyet gösterdiği ülkelere hesap verebilir bir şekilde doğru adımları atmasını sağlamak için nasıl bir düzenlemenin göründüğünün örnekleri de artmaya başlıyor.

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden daha büyük bir sosyal ağı ortalamak zor, ancak hesap verebilirlik ve şeffaflık, bu ağlarda var olan sorunların Facebook’un faaliyet gösterdiği ülkelerde kalıcı, fiziksel kökler bırakmasını önlemek için kritik öneme sahip.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.345 okuma
26 Mayıs, 2019
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :
300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat