Yeni Sosyal Ağ Periscope

periscope nedir

Selamlar değerli okurlarımız. Son yıllarda sosyallaşen ağ sayısı git gide artmaktadır. Bu artışa katılan yeni bir sosyal görüntülü platform ise Periscope oldu.

Önce Facebook ardından Twitter, İnstegram gibi sosyal platformların yanı sıra Skype tarzı anlık görüşüme açık bir platform daha ortaya çıktı. Tamamıyla görüntülü sohbet yapılabilen ve tek taraflı kamera açılan Periscope uygulaması yanlızca android bir uygulamadır. Fakat kendi resmi internet siteside bulunmaktadır.

Periscope Google Play Android uygulamalarında geçen tanımıyla Periscope, dünyaya canlı video yayını yapmanı sağlar. Canlı yayına başladığın anda takipçilerine bildirim gönderilerek, gerçek zamanlı olarak yayına katılmalarına, yorum ve kalp göndermelerine olanak tanınır. Ne kadar fazla kalp alırsan, ekrandaki kalpler o kadar güçlü çırpınırlar.” olarak adlandırılır. Asıl olan ise Twitter’in bir yan özelliğidir.

periscope nedir

periscope uygulaması

Periscope nasıl kurulur?

Twitter sosyal ağa bağlanılıp daha sonra google play’den ücretsiz olarak indirip telefonunuza kurabilirsiniz. Kurulum çok basit ve kolaydır. Kurulum yaparken dikkat etmeniz gereken kendi telefon numaranızı kurulum yaparken doğru giriniz, size bir doğrulama kodu gelicek ve bu kodu girdiğinizde kurulumunuz onaylanmış olacaktır. Uygulama İOS ve Android işletim sistemlerinde çalışmaktadır ve İOS işletim sisteminin Türkçe desteği bulunmaktadır.

Periscope de nasıl yayın yapılır?

Uygulamayı kurduktan sonra uygulamanın bulunduğu alt bölümdeki webcam simgesine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza gelecek 3 seçenek bulunmakta ki bunlarda yayın yaparken sizin için en önemli noktalardır. Yayınızın gizli olup olmayacağını, konumunuzun paylaşılıp paylaşılmayacağını ve twitter da paylaşılıp paylaşılmayacağına dair seçeneklerdir. Bu seçenekleri seçtikten sonra “Start Broadcast” butonu gelecek, bu butona bastığınızda istediğiniz özelliklerdeki canlı yayınızı başlıyor olacaktır. Dilerseniz yayınınızı kaydedebilirsiniz, eğer kaydetmek istemiyor iseniz 24 saat sonra yayın otomatik olarak silinecektir. Kayıt etmek istiyorsanız “Save to camera roll” Film şeridine kaydet seçeneğini tıklayarak yaptığınız yayını video olarak telefonunuza kayıt edebilirsiniz. Buda ileride yaşanabilecek olumsuz durumları (yasal durumları) bertaraf edebilir.

Periscope uygulamasını indirebileceğiniz linkler:

İOS için: https://itunes.apple.com/us/app/periscope/id972909677?mt=8

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=tv.periscope.android&hl=tr

Not: Periscope, Kayvon Beykpour ile Joe Bernstein tarafından geliştirilmeye başlanan mobil canlı yayın uygulamasıdır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
2.238 okuma
14 Temmuz, 2016
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat