Küresel ısınma

Merhaba yerli chat dostları. Bugün sizinle paylaşmak istediğim konu aslında tüm canlıları ilgilendiriyor.Küresel ısınma! Peki nedir küresel ısınma? Atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların, yer kabuğu ve denizlerin ortalama sıcaklıklarında artışa neden olmasına küresel ısınma denir. Sera etkisi doğal bir olaydır fakat çeşitli zararlı gazların insanlar tarafından atmosfere salınması sonucu denge bozularak küresel ısınmada artışa neden olur. Bu bilimsel açıklaması. Araçlarımızdan çıkan eksoz gazı, fabrika bacalarından çıkan dumanlar, hatta güzelleşmek için kullandığımız kozmetik maddeleri parfüm deodorantlar. Evet bunların hepsi dünyamızı daha çok ısıtıyor. Peki ısınırsa dünya ne olur? Soguk sevmeyenler için daha iyi işte dediklerini duyar gibiyim. Ama gerçekler çok acı.İşte küresel ısınmanın sonuçları. Küresel ısınma iklim değişikliklerine sebep olarak, şiddetli kasırgalar ve sellere neden olurken, uzun süreli kuraklıklar ile de çölleşmelere neden olmaktadır.Kutuplardaki buzulların erimesi kıyı kesimlerin tamamen sular altında kalmasına sebep olacaktır. Bu da dünyadaki yaşanabilir alanı daraltacaktır.
Karlı dağlardaki ısı değişimleri nedeniyle sık sık çığlar oluşacak ve çevresindeki yerleşim yerlerine tehlikeye sokacak.Su kaynaklarının hızla tükenmesi sonucu susuzluk baş gösterecek.
Sıcaklık artışları kuraklık, çölleşme ve orman yangınlarına neden olmaktadır.Şunu unutmayalım ki başka dünya yok. Biz kendi ellerimizle dünyanın sonunu getirirsek bilinmelidir ki bizimde sonumuz gelecek. Peki bunun çözümü yokmu? Elbette var. Basit olarak Küresel iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler tüm dünya ülkelerini ilgilendirdiğinden küresel ölçekte uygulamaların yapılması gerekmektedir. Bunun için üç ana başlıktan söz edilebilir.

1- Sera gazlarının azalması. Fosil yakıt kullanımına olan desteğin azalması.
2- Enerji kullanımında verimliliği artırmak. Otomobillerde, evlerde, makinelerde vb. enerjiyi verimli kullanmak.
3- Yeni enerji kaynaklarını desteklemek. Güneş pilleri, jeotermal ve rüzgar enerjisinden yararlanmak v.b unutmayalım dostlar dünya bizim tek yaşayabildiğimiz yer. Ona sahip çıkıp koruyalım. Şimdilik benden bukadar iyi sohbetler dilerim. YARAMAZ…..

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.399 okuma
23 Aralık, 2016
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat