Meditasyon Yapmayı Öğrenin

 

 

Fransız matematikçi Blaise Pascal , ” İnsanoğlunun tüm mutsuzluğu tek başına sessizce bir odada oturamamaktan kaynaklanır,” diye yazmıştır. Hepimiz yaşamlarımızı gürültü, patırtı ve faaliyetlerle doldurmakta uzmanlaştık. Sabahları radyo sesiyle uyanıp, televizyonu açıp haberleri dinleyerek giyiniyoruz. İşe giderken en son trafik durumu raporlarını dinleyerek arabamızı sürüyoruz ve daha sonraki sekiz saatimizi hareketli bir ofiste geçiriyoruz. Günün sonunda eve döndüğümüzde, yine televizyonun sesi arka plandayken, telefon çalarken ve bilgisayarlar eşliğinde akşam faaliyetlerinin içine dalıyoruz. Pascal haklıydı: Mutsuzluğumuzun büyük bir bölümü gerçekten de hayatımızın her gününde çok kısa bir süre dahi olsa sessiz kalmanın önemini unutmuş olmamızdan kaynaklanıyor.

Odaklanma yetimiz olmadan, doyurucu ve eskizsiz bir yaşam sürmek mümkün değildir. Herhangi bir zaman dilimi içinde zihinsel odağınızı bir tek faaliyette tutamıyorsanız, hedeflerinize asla ulaşamazsınız, hayallerinizi gerçekleştiremezsiniz ve yaşam sürecinin keyfini süremezsiniz. Disiplinli bir zihne sahip değilseniz, önemsiz düşünceler ve endişeler size saldıracaktır ve siz kendinizi daha anlamlı arayışlara çekme kapasitenizden yoksun olacaksınız. Derin bir yoğunlaşma sağlayamadığınız sürece, zihniniz hizmetkarınız olmak yerine size hükmedecektir.

 

Benim hayatım meditasyon yapmayı öğrendiğim gün değişti. Meditasyon, dağların tepelerinde bilgelere mahsus bir yeni çağ çalışması değildir. Tam tersine, meditasyon dünyanın en bilge kişileri tarafından zihnin kontrolünü kazanmak üzere geliştirilmiş bir eski çağ tekniğidir, bu sayede kişi zihninin muhteşem potansiyelini layık olduğu değerli arayışlara yöneltebilir. Meditasyon zihninizin tasarlandığı şekliyle çalışmasını sağlayan bir yöntemdir. Temel faydası da şudur: Her gün 20 dakika meditasyon yaptıktan sonra hissedeceğiniz huzur ve sükûnet gününüzün geri kalan dakikalarına nüfuz edecektir. İlişkilerinizde daha sabırlı, işyerinizde sakin ve yalnız olduğunuzda daha mutlu olacaksınız. Meditasyon sizi çok daha iyi bir ebeveyn, daha İyi bir eş, iş insanı ve dost haline getirecektir. Zihni geliştiren bu 5.000 senelik disiplinin gücünü keşfetmeyi kaçırmamalısınız.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.316 okuma
27 Ekim, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat