Bakış Açınızı Koruyun

Eski bir hikayeye göre bir gün, oldukça hasta olan bir adam tekerlekli sandalyeyle, cam kenarındaki bir yatakta yatan başka bir hastanın bulunduğu hastane odasına getirilir. İki hasta, arkadaş olduktan sonra, cam kenarında yatan hasta saatlerce pencereden dışarısını seyredip yatalak arkadaşına dış dünyanın canlı tasvirini yapar. Bazı günler hastanenin karşısındaki parkta ağaçların ne kadar güzel göründüğünü ve rüzgarda nasıl dans ettiklerini anlatır. Bazı günler de, hastanenin etrafında yürüyen insanların neler yaptıklarını bire bir anlatarak arkadaşını eğlendirir. Ancak zaman geçtikçe, yatalak hasta, arkadaşının ona anlattığı güzellikleri bizzat kendi göremediğinden dolayı hayal kırıklığıyla yaşamaya başlar. Gitgide ondan hoşlanmamaya başlar, nihayetinde de ondan iyice nefret eder.
Bir gece, kötü bir öksürük krizi esnasında cam kenarında yatan hastanın nefesi tıkanır. Diğer hasta düğmeye basıp yardım çağırmak yerine, hiçbir şey yapmamayı seçer. Ertesi sabah, camdan dışarıda olan biteni anlatarak arkadaşını mutlu etmek için onca çaba göstermiş olan hastanın öldüğü açıklanır ve sedyeyle hastane odasından çıkarılır. Diğer hasta vakit kaybetmeden yatağının pencere yanına yerleştirilmesini rica eder ve hemşire bu ricasını kabul eder. Ama adam camdan dışarıya baktığında, gördükleri karşısında derinden sarsılır: Pencere tuğla bir duvara bakmaktadır. Eski oda arkadaşı canlandırmaya çalıştığı o inanılmaz manzaraları, sadece arkadaşını zor zamanlarında biraz rahatlatmak için sevgisinin bir göstergesi olarak hayal etmiştir; ona çıkarsız bir sevgi sunmuştur.

Bu hikayeyi her düşündüğümde kişisel bakış açımda bir değişiklik oluşur. Zor bir duruma düştüğümüzde, daha mutlu yaşamak, daha tatminkar bir hayat sürmek için bakış açımızı değiştirmeli ve sürekli kendimize, “Bu olumsuz gibi görünen duruma daha öğretici, daha zeki bir bakış açısıyla bakılabilir mi?” diye sormalıyız. En büyük fizikçilerden Stephen Hawking, bir röportajında yüz trilyon galaksiden birinde, orta büyüklükteki bir yıldızının küçük bir gezegeninde yaşadığımızı söylemişti. Bakış açısında bir değişim için buna ne dersiniz? Bu bilginin ışığında baktığınızda sorunlarınız gerçekten o kadar da büyük mü? Yaşadığınız sıkıntılar ya da sık sık yüzleştiğiniz engeller gerçekten de sizin düşündüğünüz kadar ciddi mi?

Bu gezegende o kadar kısa bir süre kalıyoruz ki… Her şeyin genel bir şeması alındığında, yaşamlarımız sonsuzluğun içinde bir nokta gibi. O halde, bu yolculuktan keyif alacak bilgeliğe sahip olun ve yaşam sürecinizin tadını çıkarın.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
797 okuma
2 Kasım, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :
300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Chat