Genç Hamilelik ve Etkileri

Genç gebelikler hala gelişmekte olan dünyanın çoğunda normdur. Genç bir kız çocuğu olarak doğan her çocuğun normalde bir nimet olduğu kabul edilir. 
Genç doğum oranının yavaş yavaş düşmesine rağmen, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde hala bir milyon genç gebelik tahmin edilmektedir. Bu gebeliklerin yaklaşık% 85’i herhangi bir popülasyonda sorun riskini artırabilen planlanmamıştır. Genç anneler için en büyük risk doğum öncesi bakımı geciktirmek ya da daha kötüsüdür,% 7.2’si hiç bakım görmedi. 
Doğum öncesi bakım eksikliğinin nedeni genellikle gecikmeli hamilelik testi, reddetme veya başkalarına hamilelik hakkında söyleme korkusudur. Çoğu eyalette, doğum öncesi bakımın ücretsiz ya da düşük maliyetli olduğu ve hasta gizliliğinin çok önemli olduğu bir sağlık departmanı ya da Üniversite kliniği vardır, yani hiç kimse genç annenin ailesine söyleyemez.
Genç annelerin hamileliklerinde yeterli kilo almaları daha az olasıdır, bu da bebek ve çocukluk bozuklukları ile ilişkili düşük doğum ağırlığına ve yüksek bebek ölüm oranlarına yol açar. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin beyinde kanama, solunum sıkıntısı sendromu ve bağırsak sorunları gibi komplikasyonlarla sonuçlanabilecek, tam gelişmemiş organlara sahip olma olasılığı daha yüksektir. 
Genç annelerde doğan çocukların doğru beslenme, sağlık bakımı ve bilişsel ve sosyal stimülasyon alma olasılıkları daha düşüktür. Sonuç olarak, azgelişmiş bir zekaya sahip olabilirler ve daha düşük akademik başarılar elde edebilirler. 

Etkileri

Genç gebeliklerin katılan çocuklar üzerindeki etkileri. Bu çocukların yoksulluk içinde büyümeleri, daha fazla sağlık sorunlarına sahip olmaları, daha yüksek istismar ve ihmal oranlarından muzdarip olmaları, okulda başarısız olmaları, genç anne olmaları, suç işleyen ve yetişkin suçları işlemeleri ve başarısız olmaları çok daha fazla muhtemeldir. yetişkin evlilikler ve diğer ilişkiler.

Dezavantajlı gençlerde erken çocuk doğurma yükü yadsınamaz. Bununla birlikte genç gebeliğe katkıda bulunan faktörleri etkilerinden çözmeye çalışmak, “ilk önce tavuk veya yumurta hangisi gelir?” ikilem. Eğitimsel başarısızlık, yoksulluk, işsizlik ve düşük özgüven, erken çocuk doğurmanın olumsuz sonuçları olarak anlaşılmaktadır. Bu şartlar aynı zamanda gençlerin gebelik olasılığına da katkıda bulunur. 

Genel olarak, genç annelerin, kariyer seçeneklerini ciddi biçimde sınırlayan ve ekonomik bağımlılık olasılığını keskin bir şekilde arttıran diğer kadınlardan çok daha düşük eğitim düzeyi vardır. Genç annelerin yalnızca% 70’i liseyi bitirir veya GED kazanır ve daha az risk faktörüdür. Kaçınılmaz olmamasına rağmen, bazı yaşam koşulları kızları genç anne olma riskine daha fazla maruz bırakıyor. Bunlar arasında yoksulluk, düşük okul performansı, tek bir ailenin evinde yetişen, bir ergen anne olan bir annesi veya hamile olan bir kız kardeşi vardır.

Genç gebelikler perinatal sonuçlar ve uzun süreli morbidite üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Genç anne yaşı ve uzun süreli morbidite birlikteliği, genellikle, genç anneler arasında yüksek yoksulluk, düşük eğitim düzeyi ve tek medeni durumdan kaynaklanmaktadır. 

Genç annelerin çocukları, bazı özel eğitim sınıflarına yerleştirme oranlarında önemli ölçüde daha yüksek ve daha hafif ılımlı eğitim sorunlarının ortaya çıkmasında ciddi bir artışa sahiptir; ancak anne eğitimi, medeni hal, yoksulluk düzeyi ve ırk kontrol edildiğinde, zararlı etkiler ortadan kalktığında ve hatta bazı koruyucu etkiler gözlemledi.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
442 okuma
4 Mayıs, 2019
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Chat