Hemşirelikte İletişim Neden Önemlidir

Hemşirelikte İletişim Neden Önemlidir

 

Hemşirelik, gereksinimi olan bireye bakım verilmesini kapsayan profesyonel bir meslektir. Bir hemşire bakım verdiği hastayı iyi tanımalıdır. Hastanın hastaneye yatışından taburculuğuna kadar olan süreçte hemşire ve hasta sürekli iletişim halindedirler. Hemşireler hastaları ile bunun yanında beraber çalıştıkları ekip arkadaşları ile etkin iletişim kurarlar.

 

Hemşirelikte İletişim Önemlidir

 

Hemşirelik, iletişim becerisi isteyen profesyonel bir meslektir. Bu profesyonel meslekte başarı için iletişim şarttır. Hemşire gerek hasta ile gerekse sağlık ekibi üyeleri ile etkin bir iletişime geçmelidir. Etkin bir iletişim için hemşire iletişim becerisine sahip olmalıdır.

 

Gerekirse iletişim becerisinin geliştirilmesi için hemşireler hizmet içi eğitim programlarına alınır. Hemşireye iletişim becerisinin kazandırılması demek, hastaya kaliteli bir bakım verilmesi demektir.

 

Hemşire ve Sağlık Ekibi

 

Hemşirenin içinde yer aldığı bir sağlık ekibi vardır. Bu ekipte; doktor, hemşire, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist ve sosyal hizmet uzmanı bulunur. Her bir ekip üyesinin sağlığa ilişkin farklı görevleri olmasına rağmen bu görevler birbirleri ile bağlantılıdır.

 

Ekibin ortak bir amacı vardır. Ortak amaç, gereksinimi olan bireye en iyi bakımın verilmesidir. Hastaya verilen bakımın kaliteli bir bakım olması çok önemlidir. Sağlık ekibi üyeleri birbirleriyle etkin sohbet içinde olup iletişimlerini geliştirdiklerinde ortak amaca daha kısa sürede varılır. Bu arada hasta memnuniyeti de yaşanır.

 

Hasta Hemşire İletişimi

 

Tedavisi için hastanede yatmakta olan hastanın bakımından ve tedavinin uygulanmasından sorumlu olan kişi hemşiredir. Hemşire gerek hastaya bakım verirken gerekse doktorun yazdığı tedaviyi uygularken hasta ile diyaloğa girer.

 

Hemşire hasta ile geçtiği diyalogda uyguladığı tüm işlemlere ilişkin hastayı bilgilendirmelidir. Bu bilgilendirme yapıldığında hasta kendini güvende hisseder. Bu iletişimin güçlü olması uygulanan tedavi ve bakımın etkinliğini artırır.

 

Hemşirelikte Etkin İletişim

 

Hemşirelikte etkin iletişim çok önemlidir. Hemşireler gerek meslektaşlarıyla, gerek sağlık ekibinin diğer üyeleriyle gerekse de hastalarla etkin iletişim halindedirler. Bu etkin iletişimin pek çok yararı vardır. Bu yararların başında hastanın kaliteli bir bakım alması gelir.

 

Etkin iletişim kurulamadığında birtakım sorunlar yaşanabilir ve sağlık ekibi ortak amaca ulaşamaz. Yani hastaya en iyi, en kaliteli bakım verilememiş olur. İletişim ne kadar güçlüyse ve etkinse hastaya ilişkin sonuçlar da o kadar harika olur.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
270 okuma
25 Mart, 2024
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat