İstanbul’da Korkutan Deprem

İstanbul’da Korkutan Deprem

            30.11.2018 Saat 05:35 sularında Yalova – Çınarcık merkezli 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Marmara bölgesinde hissedilen deprem İstanbul’da korku ve paniğe sebep oldu. Henüz deprem ile ilgili detaylı bir açıklamama gelmemesine rağmen vatandaşlar evden çıkıp çıkmamak konusunda tereddüt yaşıyor.

Büyük İstanbul Depreminin habercisi mi?

Yaşanan deprem, beklenen “büyük İstanbul depreminin habercisi mi?” sorusunu akıllara getirdi. Kısa süreli olan bu depremde can ve mal kaybının olmadığı tahmin ediliyor. Bilindiği üzere yapılan araştırmalarda Marmara bölgesinde şiddetli bir deprem olması tahmin ediliyor. Konu ile ilgili Kandilli rasathanesi’nden açıklama bekleniyor.

Depreme ne kadar hazırlıklıyız?

Deprem meydana geldiğinde ya da deprem ihtimaline karşı yapılması gereken çok önemli önlemlerin arasında “Deprem çantası” hazırlamak en başta geliyor. Peki deprem çantasının içinde neler olması gerekiyor? En önemli malzemelerin başında ilk yardım eşyaları, kişisel ilaçlar, giyecek ve bir miktar yiyecek, el feneri ve pil geliyor. Depremin ne zaman olacağını bilemeyeceğimiz için her zaman hazırlıklı olmakta fayda var. Artçı şoklar belki daha şiddetli bir depremin habercisi olabilir. Deprem sırasında yapılması gereken en önemli şeylerin başında evin en güvenli bölgesinde kendimizi güvene alabileceğimiz bir yer bulmak. Üstümüze devrilebilecek, bize zarar verebilecek mobilya ve eşyaların yanında durmamak ve başımıza gelebilecek bütün cisimlerden kendimizi korumamız gerekiyor.

Umarım bu bilgileri en yararlı şekilde kullanabiliriz. Sağlıcakla kalın.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.414 okuma
30 Kasım, 2018
Matthew

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat