Kitapların Büyüsü

Kitapların Büyüsü

Türkiye’de kitap okuyanların sayısı ya da okunan kitapların sayısı birine ne kadar yakın haberiniz var mı? Üşengeçlik, tembellik ya da ilgisizlik. Keşke bu sebeplerden biri olsaydı da hemen çözebilseydik değil mi?

Ülkenin en büyük problemi eğitimsizlik. Bazen bunu dile getirdiğimde çok ateşli tartışmaların içinde bulabiliyorum kendimi. Eğitim nedir eğitimsizlik nedir? Eğitim dediğimizde sadece okul hayatımızı baz alıyor oluşumuz belki de en büyük problemimizdir. Aslında hayatımızın her alanı bizim için bir eğitim kaynağı değil midir? Doğduğumuz andan itibaren öğrenmeye başlamıyor muyuz bir şeyleri. İlk adımlar, ilk kelimeler, ilk oyunlar, ilk arkadaşlar hatta ilk aşklar. Öğrenmek, kendimizi ya da başkalarını eğitmek. Doğamızdaki temel yapı taşlarından biri. Hücrelerimiz bile bölündüğünde kendi öğrendiği bilgileri aktararak bölünüyor. Ama asıl konumuzdan uzaklaşıyoruz. Eğitimin bir yerde bitip hayatın monotonluğuna kendimizi kaptırdığımız anda öldüğümüzün farkında değiliz. Eğitim araçları içinde favorim her zaman kitaplar olmuştur. Sınırsız bilgi kaynağı (tabi bakmasını bilene).

Nasıl ki, bir elin parmakları aynı olmuyorsa insanların da bu konulardaki seçimleri aynı olmuyor. Türden türe değişen milyonlarca kitaptan hangisini okumak sana en çok keyif veriyor. Romanlar, bilim kitapları, dergiler, gelişim kitapları, mitolojik kitaplar diye saymaya başlarken yüzlerce tür aklına geliveriyor değil mi?

Romanlar benim favorim olmuştur her zaman. Kitap okurken insanın kendini çok önemli hissettiğini düşünürüm hep. Mesela bir polisiye roman okuyacağım zaman yönetmen ben olurum. Cast ajansı, oyuncu, yan rol, figüran… Bütün film ekibi ben olurum kendi zihnimde. Kitabın ana karakterine istediğim yüzü verebilirim. Suçluyu günlük yaşantımdaki herhangi biri yapabilirim. Sınır yok kitap evreninde, zihin alabildiğine sensin!!! Ne istiyorsan o oluyor. O evrenin yaratıcısı sen oluveriyorsun. Kitabın büyüsüne kapıldığın an yeni bir boyuta adım atıyorsun… Bütün bunları bir arkadaşımla ayak üstü sohbet ederken konuştuk vede çok faydalı oldu.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.229 okuma
5 Aralık, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat