Siyasal sohbet

 siyasal sohbet

 

Nefreti olmayan insanların doyumsal sevileri olacağına inammıyorum. Bu bağlamda, sosyal bilimlerle uğraşan insanların bir ayrıcalığı da olması gerekir. Keşişlerle hayat kadınlarının birlikte paylaştıklarıa bu dünyada bazı anlamakta güçlük çektiğimiz meselelerin oluşu ne sizin ne de benim kabahatimiz değil. Ancak misyon ve idealleri olmadan yaşayan menfaatlenme yarışında diğer insanların yaşam sahasına girmekte hiçbir mahzur görmeyenlerin çoğunlukta olduğu bir dünyada yaşamaktan da hiç birimiz memnun değiliz.

Erdemle yaşanabilecek bir toplum düzenini oluşmasında her bireyin üstüne düşen görevler vardır. Siyasi ve toplumsal değerlerin oluşmasında kişinin kendisini bu meselelerin dışında tutmasına olanak yoktur. Toplum değerlerinin içerisine koymaya çalışacağınız her güzel davranış biçimi kim engellemek isterse istesin mutlaka bir yer bulacaktır kendisine.

Madde ve manada güzele ulaşabilmek için gösterilecek her çaba toplum ve diğer bireyler tarafından mutlaka bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her şart altında herkesin her zaman kötü olması da mümkün değildir. Yaratmaya çalıştığınız aile düzeninin içerisinde manevi olan değerlere ayıracağınız pay çok büyük bir olasılıkla pozitif maddi derğerlere de dönüşecektir. Asıl olan bu noktada üretmeye ve üretirken öncelikle aile fertlerinize yakın çevrenize toplum ve ülkenize ne kadar faydalı olabileceğinizin de hesabını yapabilmektir.

Çoğumuz çevremizde olanlara yabancı kalmaya başladık. Eğer bir sivil inisiyatif grubunun bir elemanı gibi hareket etmeyi öğrenemez isek sorunlu bir toplumun sorunlu bir bireyi olmaktan kurtulamayacağız anlamı çıkmalıdır buradan. Bir Güruh değil, bilinçli ve iletişim içerisinde olan gerçek manada bir toplumun parçası olmak istiyorsak bazı maddi ve manevi normlara uymak mecburiyetnde hissetmeliyiz kendimizi.

Birbirini anlamakta sorunu olmayan kişilerin yaşadığı toplumların refah ve hayat standartları seviyesine bakacak olursak bu çeşit toplumlarda bireylerin birbirleri için neler yaptıklarını izlemek kafi gelecekir. Eğer ben seni kendimden önce düşünme becerisini yakalayabilmiş isem senin de bunu bir başkası için yapmana olanak hazırlarım gibisinden düşünmek gereklidir.  Bu zicirleme reaksiyon sonunda bir idiğeri için bir şeyler yapma çabasında olan bir toplumun oluşması koşulunu yerine getirecektir. Her şeye öncelikle ufak bir sohbetle başlayabiliriz. Sohbetten aldığımız anektodlar bize yetecektir. Sosyal anlamda ahlaklı olmak ve ahlaklı kalabilmenin ön koşulu ruhen ve vicdanen toplumun diğer elemanlarının bu mevzuda bilinçli olmasından geçmektedir.

Eğer kendi varolma gerekçeniz bir başla bir başkalarının var olma gerekçelerinden daha önemli diyorsanız ki bu da doğaldır, ancak bunu diğer insanların yaşam sebeperi ve var olma duygu ve olgusunda en az kendinizinkine verdiğiniz değer kadar itibar etmek suretiyle ulaşabilirsiniz. Değerli ve ahlaklı olabilmek her ferdiyle bu çabayı gösterme eyleminde müşterekliklerini iyi tayin etmiş ve gereklerini de yerine getirmeye canla başla çalışan kişilerle mümkündür. Toplum olabilmenin öncelikli koşulu sadece toplu olmak ve toplu oturmaktan geçmemektedir. Ahlak ve ideal birlikleriyle dokunmuş toplum örgüsünde bireyin çok radikal ve liberal olmasının gittikçe bozulan sosyo-kültürel dengelerde ileriye dönük kaoslara sebep yaratmaması için toplum ve birey arasındaki ilişki sadece organik olmaktan da öte tutulmalıdır. Menfaatler uğruna ahlaki değerlerini kolay gözden çıkarabilen bireylerin oluşturduğu toplumlarda ardılları yok sayamayacağımıza göre, toplumun elle tutulur halde kalmasını ve kolay idare edilebilirliğini muhafaza etmek için var olan kötü sistemi ayakta tutmaya çalışanların sayısı azalacağına daha da çoğalacaktır. İdeolohileri dağınık ve tutarsız olan toplımlarda bölünme kolay ve idare kalitesizdir. Kaliteli iktidarları hak etmek gerekmektedir. Hak etmediğiniz bir güzelliği hiç kimse sie hibe etmeyecektir. Kaldı ki hak ettiğinizi düşündüğünüz ve anlamda zorlandığınız siyasi ve ekonomik koşuıllar sizin için, Ulaşılması imkansız bir olgu olarak gösterilmektedir.

Yerli chat sitesinde herkes özgürce fikirlerini yazabilir vede özgürce insanlarla konuşabilirler.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.218 okuma
15 Kasım, 2016
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :
300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat