Sohbet odaları ve online sohbet hakkında bilmeniz gereken 6 sohbet kuralı

1. Her şeyden önce, sohbet etmeye başlamadan önce nişan kurallarını gözden geçirin. Aksi halde, topluluktan atılmış olabilirsiniz. İlk seferinizdeyseniz, sohbet odasının nasıl çalıştığını hissetmek için farklı sohbet odalarını kontrol etmelisiniz. Bu muazzam yardımcı olacaktır. Kendi sohbetinize başlamadan önce zaman ayırın ve farklı sohbet odalarını ziyaret edin.

2. Sohbeti başlattığınızda her zaman kendinizi tanıtın. Biriyle gerçek bir ortamda buluşmak gibi. Merhaba demek ve diğer kişinin kim olduğunu bilmesine izin vermek önemlidir. Ekran adınız, ilk defa buluştuğunuz kişiyle ilgili kişisel bilgilerinizi açıklamamanız gerektiği kadar iyi olmalıdır.

3. Asla küfür veya rahatsız edici dil kullanmayın. Sohbeti daima temiz tut. Yemin etmeyi sevse de, diğer kişi hiç hoşuna gitmeyebilir. Kim çok yemin eden biriyle konuşmak ister ki? Diğer kişiyi çok iyi tanımıyorsunuz ve rahatsız edici bir dil kullanıyorsanız, diğer kişinin sizinle konuşmayı hemen kesmesi muhtemeldir. Diğer kişi küfürlü ise, derhal ve o sohbeti yapmalısınız. Ayrıca, ev sahibini bu konuda harekete geçebilmesi için uyarırsınız. Kötüye kullanan kullanıcılarla yüzleşmek zorunda değilsiniz.

4. Yazılı iletişimin temel kurallarını anlamalısınız. Tüm kapaklarda bir şey yazmayın, çünkü bu kaba olarak kabul edilir. Bağırmaya benzer. Eğer çok gürültülü ve başka insanlara bağırıyorsan, seninle kim sohbet etmek isteyecek? Bu göz için çok rahatsız edici ve bu yüzden bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca tüm konuşmayı yapmamalısınız. Unutmayın diyalog ve monolog değil. İletişim, iki yönlü bir yol olduğu anlamına gelir ve diğer kişinin de konuşma fırsatı bulması gerekir. Tüm konuşmayı yaptığınızda, sıkıcı oluyor ve sohbet etmek için ortak bulmak çok zor olabilir. Her zaman sorulara ve yorumlara cevap verebilirsiniz. Sohbeti olabildiğince ilginç hale getirmeye çalışın, böylece ikiniz de ilginç bulursunuz. Sadece sizin, erdemlerinizi ve yaptığınız şeyleri konuşmaktan kaçının.

5. Sohbette başka bir kişiyle sohbet ederken, ekran adlarını kullanmanız gerekir. Diğer kişinin onunla konuştuğunuzu bilmesini sağlamaya yardımcı olur. Bazen sohbetler çok hızlı hareket edebilir ve diğer kişi ona hitap ederseniz emin olmayabilir.

6. Asla fazla kişisel olmayın. Gerçek adınızı ve herhangi bir kişisel bilgilerinizi bir sohbet odasında asla açıklamamalısınız. Diğer kişiyi çok iyi tanımıyorsanız, kişisel bilgilerinizi asla açıklamamalısınız.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.201 okuma
10 Mayıs, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat