Türbülans Nedir ?

Uçak türbülansı yolun sonu gibi gözükebilir, ancak istatistiksel olarak türbülansa bağlı bir uçak kazası verisi mevcut değildir. İşte neden türbülanstan kaynaklanıyor ve neden bir sonraki uçuşunuzun sizi durdurmasını istememeniz.

Neden türbülans önemli değil. Uçmanın en korkunç kısmı gibi hissedilebilir, ancak türbülans alarm için bir sebep değildir.

Türbülans hava akışında ani bir değişikliktir. Bir takım faktörlerden dolayı olabilir. En yaygın neden atmosferdeki türbülanslı havadır.

Jet akıntıları, rüzgar hızındaki ani değişiklikleri tetikleyerek uçağı sarsar. Başka bir tür termal türbülanstır. Genellikle kümülüs bulutları veya gök gürültülü fırtınalarından yükselen sıcak havanın yarattığı hava.

Mekanik türbülans manzara nedeniyledir. Dağlar veya yüksek binalar, üstündeki gökyüzündeki rüzgar akışını bozabilir.

Uçaklar da türbülansa neden olabilir. Kanatlar, havadan geçerken türbülansı uyandırır. Bu, birbirinin ardında uçan uçakları etkileyebilir. Bu nedenle uçaklar kalkış ve inişlerde aynı uçuş yolundan kaçınırlar. Türbülansı önlemek için pilotlar ve hava trafik kontrolü çok şey yapıyor.

Ama içine girdiklerinde bile risk düşüktür. Modern uçaklar bile şiddetli türbülansta dayanmak üzere inşa edilmiştir. 100 feet’e kadar hızla yükselip düşebilirler. Sonuç olarak, türbülans 40 yılı aşkın bir sürede bir uçak kazasına neden olmadı.

Ne yazık ki, türbülans yükselişte. 1958’den beri, türbülans Avrupa ve Kuzey Amerika’da% 40 artarak% 90’a yükseldi. Çalışmalar, iklim değişikliğinin 2050 yılına kadar daha da kötüleşmesine neden olabileceğini gösteriyor.

Koltuk rezervasyonu yaparken, kanatlara en yakın olanları hedefleyin. Türbülansta bunlar en pürüzsüz olacak. Şimdilik, pilotuna güvenin, akıllı ol ve tokalaş.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
2 yorum
1.544 okuma
5 Ocak, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :
300x250 reklam

YorumlarYorumlar (2 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat