Whatsapp Chat Zip Nasıl Açılır?

Whatsapp Chat Zip Nasıl Açılır?

 

Whatsapp geçtiğimiz yıllarda abartı olamayacak bir şekilde hayatımıza nüfuz etmiş durumda. Telefon kullanmaya başlayan e bir numara sahibi olan en ufak yaştan 70 yaşında amcalara kadar her yaştan insanın neredeyse olmazsa olmazı, telefonlarımıza ilk yüklediğimiz uygulama haline gelmiş bulunmakta. Bu yaygınlaşma ise beraberinde avantajlar ve dezavantajlar getirmektedir.

 

Neden Bu Kadar Hayatımızın İçinde?

 

Whatsapp sadece sohbet amaçlı kullanılan bir uygulama mı? Tabi ki hayır. Artık günümüzde çalışma hayatımızdan ilişkilerimize kadar iletişim ve haberleşme konusunda bel kemiği rolünü üstlenen Whatsapp, iş hayatımızda çalışmalarımız ve önemli veya önemsiz her türlü dosya gönderim işlemlerini gerçekleştirmeye olanak sağlıyor. En basitinden çoğunlukla arkadaşları ile sohbet etmek için Whatsapp’ı kullanan öğrenci ve gençler bir şekilde ödev veya ders notu gibi birçok döküman paylaşımları konusunda gerek özel mesajlaşmalarında gerek gurup sohbetlerinde bu tür dosya aktarım işlemlerini gerçekleştiriyor.

 

Neden Dosya Gönderiyoruz?

 

Günlük veya iş hayatında kişiler gerek duydukları ve yapmaları gereken, karşı tarafa iletmek zorunda oldukları dökümanları sadece görüntü (.jpeg, .jpg, .png vb) olarak iletemezler. Çünkü göndereceğiniz döküman bit yazı formatı da olabilir herhangi bir kurulum veya birçok örnek verilebilecek formatta dosya iletimi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü mail veya başka türden programların kullanmak yerine çok daha hızlı ve pratik biçimde Whatsapp sohbet üzerinden transfer daha kolay gerçekleşmektedir.

 

Peki, Ya Neden .ZİP?

 

.zip dosyası demek görüntü formatından döküman formatlarına, video formatlarından kurulum dosyalarına kadar dilenilen formattan istenilen sayıya kadar dosyayı bir kütüphaneye eklemek demektir. Bu tür arşivlenme sırasında bir araya getirerek .zip dosyasına dönüştürdüğünüz yani sıkıştırdığınız dosyaların boyutları sizin arşivleme sırasında seçtiğiniz sıkıştırma kalitesine bağlı olaraktan boyut (MB, GB) azalmasına ve yer kaybından kolay transfere kadar işlem ve aktarım kolaylığı sağlamaktadır. Bunun yanında da saklanmak ya da transfer etmek istediğiniz dosyaların korunmasın da sağlar.

 

Whatsapp & ZİP

 

Karşı tarafa bir dosya iletimi yapılmak istenildiği zaman genellikle hangi uygulama tercih edilir? Az önce açıkladığımız Whatsapp. Whatsapp ‘da bir sohbet başlattığınız ve daha önceden oluşturduğunuz bir .zip formatında dosyayı rahatlıkla gönderebilir veya bu tür dosyaları karşı taraftan alabilirsiniz. Peki ya bu doyalar nasıl açılacak?

 

Zip Nasıl Açılır?

 

Bu sorunun cevabı mobil ve bilgisayar olarak ikiye ayırılabilir. Android mobil cihazlarda Play Store’dan “rar programı” aratması ile çıkan ZArchiver benzeri uygulamalar ile iOS mobil cihazların App Store’dan “rar programı” aratması ile çıkan The Unzipper benzeri uygulamalar ile size gönderilen bu tarz .zip dosyaları açılabilir. Bilgisayar tarafında ise Windows kullanıcıları en çok kullanılan Winrar programını kullanabilirken MacOS kullanıcıları ise cihazlarından mobil iOS cihazlar gibi App Store’dan “rar programı” aratması ile çıkan The Unzipper benzeri uygulamaları indirerek rahatlıkla bu tür dosyalar açılabilir ve rahatlıkla içeriğe erişerek işlem yapılabilmektedir.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
166 okuma
21 Mart, 2024
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat