Ban Ki-moon ‘ kasıtlı’ Suriye yardım konvoyu saldırıyı kınadı

ABD savunma yetkilileri Rus uçakları en az 20 kişinin hayatını kaybettiği BM yardım konvoyuna tahrip bomba düştü inanıyoruz, Guardian öğrendi.

Bombalama doğrudan Rus katılımı iddiası, eğer doğruladı, geniş kapsamlı sonuçlara yol açacağı. Ban Ki-moon , bir “mide bulandırıcı, vahşi ve görünüşte kasıtlı saldırı” olarak kınamak için BM genel kurula veda adresini kullandı açıklayan “korkak” olarak bombardıman uçakları ve BM yetkilileri potansiyel bir savaş suçudur söyledi.

Giden genel sekreteri BM çünkü edildi Suriye Kızılay kamyonlarda Pazartesi günkü saldırı Suriye’de yardım konvoylarına askıya almak zorunda olduğunu New York’ta dünya liderleri anlattı ar BM gıda malzemeleri taşıyan batı Halep kentinin ural alanı.

Saldırının mağdurları Suriye Arap Kızılayı, Ömer Barakat yerel müdürü dahil. Ban kahraman olarak ölü yardım görevlileri selamladı ve savaşta işlenen suçlar için hesap çağırmadan önce “bunları bombaladı olanların korkaklar olduğunu” söyledi. “Eğer herhangi bir kötüsü olamaz düşünüyorum Sadece zaman, ahlâksızlık bar alt batar” diye konuştu.

Yardım yetkililer söyledi gıda ve ilaç kaldırıldı iken konvoy havadan vuruldu muhaliflerin kontrolündeki Orem el-Kübra bir depoda.

Reuters haber ajansı , iki ABD yetkilileri alıntı iki Rus Sukhoi Su-24 savaş uçakları da vurdu hassas zaman yardım konvoyuna yukarıda gökyüzünde olduğunu söyleyerek, Rusya ve suçlu olduğunu sonucuna varmalarına yol açan istihbarat gerekçe olarak.

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı Rus dışişleri bakanlığı ise onlar, iddiaları teyit edemeyeceğini söyledi onları reddetti “kızgınlık ve öfke” ile.

Önceden ABD yetkilileri olarak onlar, Suriye uçakları tarafından yürütülen bile, saldırı için Moskova sorumlu yapacağını söylemişti Rusya’nın ateşkes ile rejimin uyum sorumluluğunu almıştı 9 Eylül anlaşmasının bir parçası olarak.

Ancak Moskova konvoy 18 kamyon “tutuştu” olduğunu yerine iddia bir hava saldırısı tarafından vuruldu kabul etti değildir. Salı günü ayrı bir açıklamada, ülkenin savunma bakanlığı yardım konvoyu ağır bir harç tabancası ile donanmış bir militanların kamyonetin eşlik edildiğini söyledi, Rus haber ajanslarının bildirdiğine.

 

saldırı nedeniyle öfke ve Halep isyancıların elindeki bölgelerde devam bombalama rağmen, ABD ve Rusya Suriye ateşkes ölü ilan reddetti.

ABD devlet sekreteri ile Lavrov’un toplantısı Suriye askeri kendini artık iki siyasetçi müzakere ateşkes bağlı ilanından bu yana ilk kez, ve Pazartesi günü doğu Halep ve diğer isyancıların elindeki bölgelerde karşı hava saldırısına devam etti.

Güvenlik konseyi diğer dışişleri bakanları ile daha geniş bir oturumuna, derin tartışma hala yürüyüş önce Lavrov ve Kerry Salı sabahı yaklaşık yarım saat için merkezi New York otel konuştuk, Avrupa ve Orta Doğu Uluslararası makyaj kimSuriye Destek Grubu (ISSG). Kerry ısrar grubun toplantıdan çıktı: “. Ateşkes ölmedi”

“Biz çalışmaya devam edeceğiz. Biz Cuma belirli bazı adımlar tekrar bir araya olacak, “devlet sekreteri söyledi.

Boris Johnson, UK Dışişleri Bakanı, şunları söyledi: “Doğrusunu, Kerry-Lavrov süreç şehirdeki tek gösteri ve biz geri yolda olduğunu göstermektedir almak zorunda.”

BM daha sonra konvoy bir hava saldırısı hedeflenen olmuştu iddia çekildiler. “Biz bu gerçeği hava saldırısı vardı olup olmadığını belirlemek için bir pozisyonda değildir. Biz konvoy saldırıya uğradı söylemek bir konumda bulunmaktadır, “insani sözcüsü Jens Laerke dedi.

ISSG dışişleri bakanları diplomatlar mücadele Suriye’de yoğunlaştı olarak oturum, Perşembe akşamı öne getirdi olabilir dedi ama, Cuma günü tekrar toplanacak kaynaklanmaktadır.

Doğu Halep bombardıman şehir haberlere göre, Pazartesi günü 2 am kadar devam etti. En az 39 sivilin Halep ve çevresindeki ilinde gecede öldürüldü, İnsan Hakları İzleme grubu için Suriye Gözlemevi ateşkes yürürlükte tehlikeli iken bütün hafta boyunca öldürülen 27 ile karşılaştırıldığında, dedi.

BM özel elçisi, Staffan Mistura, ISSG toplantıda dışişleri bakanları hiçbiri yenilenen bombalama ve gıda konvoyuna saldırı rağmen ateşkesin sona aramak istedim söyledi.

De Mistura “çirkin” olarak konvoyun hedefleme açıklanan ve “Cuma düşmanlıkların [ve] insani yardım durdurulmasını yeniden yükleme hakkında ciddi bir buluşma olacak yardımcı olacak bir gamechanger” çıkmak umuyordu.

“Ateşkes ölmedi. Sana söyleyebilirim, “İsveç elçisi ekledi. “Bu masanın etrafında herkes tarafından teyit edilmiştir. ateşkes tehlikede. ateşkes ciddi etkilenmiş ancak ateşkes öldüğünü ilan edebilir sadece onlar iki eşbaşkanları ve bugün yapmadıysanız var olmuştur. Bunun başka bir şans vermek istiyorum. ”

BM acil yardım koordinatörü Stephen O’Brien, bu konvoy kasten hedef olmuştu bulundu, eğer bir savaş suçu teşkil edeceğini söyledi.

Peter Maurer, Kızıl Haç (ICRC) başkanı Uluslararası Komitesi, şunları söyledi: “Dünkü saldırı uluslararası insancıl hukuk apaçık bir ihlali olduğunu ve kabul edilemez. ülkedeki insani çalışmaları üzerinde ciddi yansımaları olabilir insani yardım çalışanlarını ve yapıları korumak için başarısız. ”

Robert Mardini, Orta Doğu ve Kuzey Afrika için ICRC direktörü Barakat, Suriyeli Kızılay için Halep yönetmen, ölenler arasında olduğunu doğruladı.

“Takım şokta ise,” Mardini Reuters’e verdiği demeçte. “Ömer kötü sakatlandı ve kurtarma ekibi, iki saat boyunca onu ulaşamadı. o onun yaralarını hayatta olamazdı tahliye edildiğinde. ”

İdlib Foua ve Kefraya kuşattı-asi ve hükümet abluka Lübnan sınırına yakın Madaya ve Zabadani, beklemeye olmuştu giden yardım konvoylarının için planlar söyledi.

ayırma zorlukları kabul ederken ABD dışişleri bakanlığı sözcüsü John Kirby, “ABD, Rusya ve diğer ISSG bakanlar İsis ve Jabhat Fetih el-Şam, eskiden El Kaide bağlantılı El-Nusra Cephesi saldırıları yetişmek için kabul ettiğini söyledi ülkenin bazı bölgelerinde ılımlı muhalefet el-Nusra “.

“Onlar, bu bağlamda, terörist gruplar tarafından istismar edilir sivillerin ayrım yapmayan hava bombardımanını, biten zorunluluğu vurguladı. Ve onlar önümüzdeki haftalarda BM önderliğindeki siyasi müzakereleri sürdürmeye gerekli koşulları yaratmak mutlak kritiklik vurguladı “Kirby dedi.

Spencer Ackerman tarafından ek raporlama

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.472 okuma
21 Eylül, 2016
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat