Telefonunuzun IMEI Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İster iPhone, Android veya başka bir işletim sistemine sahip olun, telefonunuzda Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği veya IMEI bulunur. Bu sayı, özellikle telefonunuz kaybolduysa veya çalınırsa, çeşitli nedenlerle önemlidir. IMEI’niz hakkında daha fazla bilgi edinerek ve oynadığı rolü anlayınca, kimin eline geçtiğini önemsemenize rağmen cihazınızı güvende tutabilirsiniz.

 

IMEI Nedir?

Bir IMEI, her telefonda farklı olan benzersiz bir numaradır. Her bir telefona benzersiz bir numara vererek, üreticiler size telefonunuzu aynı marka diğer cihazlardan ayırma gücü vermişlerdir. Tipik olarak, birkaç farklı işaretten oluşan 15 basamaklı bir koddur .

İlk iki numara ülke kodunun bir parçasıdır ve telefonunuzun nereden üretildiğine bağlı olarak değişir. İkinci grup sayı altı basamaklı ve telefonunuzun modelini belirtir. Bu iki grup birlikte, Tip Tahsisat Kodunu (TAC) oluşturuyor ve aynı marka ve modeldeki telefonlarda aynı olacak. Örneğin, tüm iPhone 6s Plus telefonlar 35-332907 ile başlar.

Sonraki altı basamak, üretim sırasında üretici tarafından oluşturulacak, cihazınızın benzersiz seri numarasını oluşturur. Son olarak, son grup sadece bir sayıdır ve basılı sayının doğru olduğundan emin olmak için bir kontrol basamağı olarak kullanılır.

Telefonunuz neden bir IMEI’ye sahip?

Telefonunuzun IMEI’nin temel amacı, telefonunuzu tanımlamaktır. Eğer bir hayranı iseniz, her aracın VIN gibi düşünün. Bu, bir arabanın çalınması durumunda tanımlanmasına yardımcı olur ve IMEI’ler ve telefonlar için de geçerlidir. Yana numara cihaz donanımı içine kodlanmıştır , hırsızlar son derece zor anlar değiştirerek veya telefonu bozmadan yeni IMEI numaralarını dövme var.

Cep telefonu sağlayıcınız şebeke servisinizi doğrulamak için IMEI’nizi kullandığından, IMEI’ye bir blok koyarak telefonunuzun çalındığına yardımcı olabilirler. Bu, ağda kullanılmasını engeller (ancak sağlayıcı bir uyarı göndermezse hırsızlar telefonu başka bir ağ üzerinde etkinleştirebilir). Polis, telefonunuzu bu şekilde de izleyebilir.

Telefonunuz çalınmasa bile IMEI’niz hala değerlidir. IMEI’nizi bilmek, telefonunuzun yeni bir operatörle uyumlu olup olmadığını öğrenmenizi kolaylaştırır.

IMEI’nizi Nasıl Buldunuz?

IMEI’nizi bulmak için birkaç yöntem var. Bununla birlikte, en basit yol, telefonunuzun çevirme ekranına gidip * # 06 # yazın . Numara anında ekranda açılır.

Bir iPhone’unuz varsa, IMEI’nizi telefonunuzun içindeki SIM tepsisinde kontrol etme veya Ayarlar, Genel ve Hakkında bölümlerine gidebilirsiniz. Android ile her telefon biraz farklıdır, ancak IMEI’nizi görmek için Ayarlar, Telefon Hakkında ve Durum gibi bir şey deneyin.

Kısa bir süre önce yeni bir telefon satın alanlar için, IMEI’niz seri numaranızla birlikte etiketteki perakende ambalajla birlikte olmalı.

IMEI ile Ne Yapmalı?

Telefonunuzu kaybetmeniz ihtimaline karşı IMEI’nizi bir yere kaydettirmeniz önemlidir. Bu noktaya gelince, kendi başınıza bakmak için çok geç.

Bir kağıt üzerine yazmayı ve masaüstünüzde biriktirmeyi düşünün, böylece her zaman bir kağıt sürümünü alacaksınız (bir hırsız telefonunuzu aldıktan sonra sahip olduğunuz bulut dosyalarını yok edebileceğini aklınızda bulundurun, böylece bir dijital kayıt kusursuz olmayabilir). Telefonunuzu bir sağlayıcıdan doğrudan aldıysanız, IMEI’yi bulmanıza yardımcı olabilirler, ancak kullandığınız telefonu aldıysanız, şansınız kesilir.

Bir IMEI’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek telefon hırsızlığı durumunda sizi bir sürü sıkıntıdan kurtarma potansiyeline sahiptir. Umarım cihazınızı kurtarmanız gereken bilgilerle silahlanmış olursunuz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
2.058 okuma
23 Şubat, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat