Olaylı derbi

Yine bol bol hakem hatalarının tartışıldığı ve futbolun geriplanda kaldığı bir derbiyi geride bıraktık. 2018 senesinin son derbisi Beşiktaş– Galatasaray maçının skorundan çok hakem hataları konuşuluyor. Kimi kesim Cüneyt Çakır’ın iyi bir yönettiğini kimi kesim de eyyam dolu kararlar olduğunusöyleyip eleştiriyor.
               Çok ilginç bir konu var kigeçen yıl Beşiktaş’ın hakem hatalarını bol bol belirttiği dönemlerde kimsedenses çıkmazken bu yıl en yüksek ses Galatasaray’dan çıkıyor.

               Maça gelecek olursak derbinintek golu Adem Ljajic’in penaltı vuruşuyla geldi. Cüneyt Çakır 3 defa penaltıdedi 2’sinde iptal etti. İlk penaltı Eren Derdiyok’un eline çarpan toptangeldi. Maçın belki de en çok tartışılan pozisyonlarından biri topun Vida’nınkoluna çarpma anıydı. Kişisel görüşüme ve Fifa’nın kurallarına göre El açıkbile olsa normal durumda kalıyor. Mesafe çok kısa yani futbolcunun o mesafedenkolunu kaçırma ihtimali yok ve en önemlisi de çarpan top takım arkadaşındangeliyor yani top uzaklaştırılırken 40 cmlik bir mesafeden koluna çarpıyor.Burada Galatasaray lehine herhangi bir avantaj oluşturabilecek pozisyon yok. Onedenle karar kesinlikle doğru. Diğer pozisyon da Necip ve Onyekuru pozisyonu.O pozisyonda topa ilk önce Necip’in müdahale edip düştüğünü ardından Onyekuru’nuntopu kontrol etmek için yükselip o sırada topun koluna çarptığını ve sonrasındaNecip’in ayağına takılıp düştüğünü görmemek için kör olmak gerekir. Burada da Cüneyt Çakır VAR’dan pozisyonu izledi ve penaltı olmadığına kanaat getirdi.

               Sonuç olarak olaylıderbinin kazananı BEŞİKTAŞ’ı canı gönülden kutlarım. Bu arada J Maçın hemen bitimindensonra çalan “Yüksek Yüksek tepelere ev kurmasınlar” göndermesi de bence çokyerinde bir hareketti…

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.626 okuma
8 Aralık, 2018
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet Canlı chat Sohbet odaları Chat